Forum Nasze Cytrusy

Pozostałe ciekawe rośliny - Kiwi

m65 - 2008-01-07, 20:42
Temat postu: Kiwi
We wrześniu posadziłem kilka pestek kiwi. Po miesiącu wykiełkowało mi ich dziesiec. Rosną dość szybko. nie wiem czy z takich roślin kiedyś będą owoce. Proszę o jakieś porady w uprawie kiwi.
filip11 - 2008-01-07, 20:59

Na owoce raczej nie licz. Ja posiadam kiwi "issai" odmianę przystosowaną na polskie warunki, która rośnie w gruncie i wytrzymuje -25 stopni mrozu. Z tego co wyczytałem owoce są wielkości agrestu i są nazywane chińskim agrestem. Na pewno warto spróbować uprawy z pestki jednak będziesz miał problem kiedy roślina wyrośnie (kiwi to pnącze) i osiąga duże rozmiary i nie będziesz mógł hodować rośliny na zwenątrz bo odmiany sklepowe nie są przystosowane na polskie warunki gruntowe, więc raczej to trudna sprawa, ale zawsze warto poeksperymentować.
Adrian_16 - 2008-01-07, 21:01

Zeby byl owoc musza byc razem rodzaj meski i rzenski.
Na kilkanascie roslin rzenskich musi byc jedna meska. w przeciwnym razie nie powstana owoce. Slyszalem ze w sklepie jest dostepny obojniak, wiec byloby po problemie z owocowaniem- slyszalem o nazwie "booskop". Sprzedawane sa czesto w supermarketach.

cos o uprawie:
-stanowisko cieple, osłoniete od wiatru i pełnego slonca
-najlepsze zachodnie i poludniwo-zachodnie stanowiska
-wytrzymała na mrozy
-Kiwi wymagać będą od nas obfitego podlewania. Pamietajmy wiec o tym o kkresie wzrostu i upalów.
mam nadzieje, ze pomgłem ;)

pozdrawiam !!
Adrian

filip11 - 2008-01-07, 21:03

Adrian opisałeś właśnie kiwi issai :wink: Jednak odmiany sklepowe nie są na polskie warunki. Możesz jedynie popróbować z nimi w domu.
Adrian_16 - 2008-01-07, 21:10

No ok :) Jesli chcesz zeby zakwitla mozesz wlasnie kupic obojniaka, co powyzej juz napisalem . Jak mozna wywnioskowac z powyzeszej wypowiedzi, bedziesz mogl bo hodowac tylko w domu, ale przynajmniej doczekasz sie wlasnych owocow.( z obojniaka)

Pozdrawiam !

filip11 - 2008-01-07, 22:06

Adrian chyba źle mnie zrozumiałeś.
Marcin_ - 2008-01-08, 13:15

Opowiem o moim kiwi, które wyhodowałem z pestki:

Co do wzrostu, to najpierw (przez ok. rok) rośnie dosyć wolno i jeszcze nie jako pnącze, a pionowo, jako "drzewko". Później zrzuca liście i przechodzi w stan spoczynku zimowego, i pewnie trzeba by je przenieść do chłodniejszego miejsca. Jednak ja przez cały ten czas trzymałem je w domu (~20 st. C) i raczej mu to nie zaszkodziło. Po pewnym czasie zaczęło wypuszczać nowe liście, jednak już jako pnącze oraz bardzo szybko (kilka cm dziennie!). I dlatego po pewnym czasie stało się sporą rośliną, którą trzeba było przesadzić do wiele większej doniczki oraz nie było już dla niej odpowiedniego miejsca w mieszkaniu, dlatego kiedy zapadła w stan spoczynku została wyniesiona na balkon (na wiosnę). Jednak stało tak dosyć długo i po pewnym czasie nie było na nim żadnego liścia - po prostu zamarło. Widocznie warunki panujące na balkonie nie podpasowały mu, ale co robić, jeśli nie już dla niego miejsca w mieszkaniu...

Dlatego polecam tę roślinę tym, którzy mają sporo miejsca w domu i są w stanie zapewnić takiej roślinie odpowiednie warunki. Jednak kiwi to ładna roślinka i ciekawym doświadczeniem jest ją hodować, dlatego myślę, że warto ;)

celusia - 2009-01-30, 20:35

A ja właśnie zastanawiałam się czy istnieje możliwość wyhodowania kiwi z pestek. kilka dni temu posiałam kilka i narazie czekam. No ale widzę że to trudna sprawa, bo z miejscem to u mnie dosyć ciężko.... no ale spróbować można :wink:
tom10 - 2009-01-30, 22:18

Oczywiście, ze istnieje. Mi wyrosło około 30 z pestek. Trzeba nasiona po wyjęciu z kiwi wytrzeć bardzo dokładnie, najlepiej chusteczkami. Potem położyć na mokrej wacie no i zapewniać stało wilgotność. Na koniec jak trochę podrośnie do ziemi. Mi wyrosły wszystkie. :grin:
Marcin_ - 2009-01-31, 14:57

tom10 napisał/a:
Potem położyć na mokrej wacie no i zapewniać stało wilgotność. Na koniec jak trochę podrośnie do ziemi. Mi wyrosły wszystkie. :grin:

Jak dla mnie wygodniej jest od razu wysiać wytarte nasionka do ziemi. Też kiełkują wszystkie. Z watą są te komplikacje, że jak korzonek zaplącze się w nią, to można już roślinki w całości nie wyciągnąć. A że nasionka są drobniutkie, to i kiełki takie same więc dużo z tym zabawy. Ale każdy robi, jak chce ;)

celusia - 2009-01-31, 16:36

Ja posiałam w ziemi bo nie wpadłam na pomysł z watą.... Mam nadzieję że mi coś wyrośnie :smile:
tom10 - 2009-01-31, 22:41

Miejmy nadzieję że wyrośnie. Ja osobiście polecam watę, ale każdy robi jak chce. :grin:
deny1989 - 2009-02-06, 15:42

Ja swoje nasiona posadziłem do ziemi, miałem bardzo dużo kiełków, lecz niestety. Budzę się rano, któregoś pięknego dnia i wszystkie były padnięte :/ Mój ojciec przywiózł kiedyś kiwi z Grecji i rośnie w ogrodzie(zimująca odmiana, jednak kiedy były wysokie mrozy trzeba było je okryć) jakieś 5 lat i do tej pory nie było owoców :P pnącza mają takie fajne włoski, jak skórka kiwi
Ziomex2073 - 2010-06-05, 14:54

Sorry za odświeżanie tematu ale ile trzeba czekać na pierwsze kiełki? Czy na wacie kiełkują szybciej czy raczej tak samo jak w ziemi?? I czy jak sadzić do ziemi to zasypać troszkę ziemią(jeśli tak to ile cm/mm??) czy wysiać tylko na ziemię i nie zasypywać?
Ziomex2073 - 2010-06-06, 09:04

I do jakiej ziemi dać? Zwykła uniwersalna im wystarczy??
jozef 1952 - 2010-06-06, 09:22

Ziomex. W naszych warunkach nie masz żadnych szans aby Kiwi owocowało. To duża roślina. :twisted:
Norbert - 2010-06-06, 11:30

Cytat:
Ile trzeba czekać na pierwsze kiełki?

Kiwi to małe nasiona, myślę że już po dwóch tygodniach będzie wykiełkowane.
Lecz to moje spekulacje.

Cytat:
Czy na wacie kiełkują szybciej czy raczej tak samo jak w ziemi??

W wacie kiełkują szybciej bo nie mają naturalnej bariery, lecz wtedy też kiełkują rośliny słabsze. Gratisowo można uszkodzić korzeń podczas przenoszenia z waty czy po prostu wata może zapleśnieć.
Polecam do ziemi wsadzić, podlewać i się nie bawić.

Cytat:
I czy jak sadzić do ziemi to zasypać troszkę ziemią(jeśli tak to ile cm/mm??)czy wysiać tylko na ziemię i nie zasypywać?

Jak chcesz. Ja zawsze tak małe nasiona przysypuję warstwą ziemi(o tak 5 mm), nie ugniatam i nic z tą ziemią nie robię - mam pewność że i tak wyjdą rośliny mocniejsze, a słabsze się nie przedrą =]

Cytat:
I do jakiej ziemi dać? Zwykła uniwersalna im wystarczy??

Tak

Ziomex2073 - 2010-06-06, 11:49

Dziękuje Norbercie za szybką odpowiedź... Nie wiedziałem że tak długo trzeba czekać na kiełki:/... Ja myślałem że już po tygodniu będą:D:D... No ale cóż... Chyba warto czekać na włochacza :D :D
Norbert - 2010-06-06, 14:36

W ciągu najbliższych dni od posadzenia już będziesz miał kiełki - napisałem że pół miesiąca, ale równie dobrze może być to trzy dni(albo i w ogóle). Zależy od nasion, szczęścia i twojej wiedzy =]
Ziomex2073 - 2010-07-26, 13:15

Posiałem trochę nasion na watę, a trochę do ziemi... Niestety nic nie wykiełkowało... A trzymałem je ponad miesiąc... Moja cierpliwość się skończyła... Nie wiem czy mam nasiona złe, czy moja wiedza jest za mała...:/... Trudno... Będę dalej próbował...