Forum Nasze Cytrusy

Storczyki - Storczyki, bromelie, itp - Mika

Mika - 2013-09-09, 12:54
Temat postu: Storczyki, bromelie, itp - Mika
Na wstępie dziękuję Administracji i Józiowi, za utworzenie osobnego działu o storczykach. Józiowi dlatego, że wczoraj go prosiłam żeby to załatwił :wink: . Zawsze to lepiej mieć zgromadzone takie tematy w jednym miejscu niż szukać po wielu stronach w ogólnym dziale postów na temat storczyków innych użytkowników. Fajnie by było gdybyście w tym dziale pokazywali nie tylko storczyki ale także bromeliowce, tilandsie i wszystko to co nadaje się do stworzenia orchidarium.

Ja mam dość dużo storczyków w swojej kolekcji. W tej chwili kilka kwitnie, część jest wystawiona do ogródka i zakwitną dopiero późną jesienią. W każdym bądź razie będę aktualizować temat.
To co w tej chwili kwitnie i mam zrobione fotki :) .

Tu są dwie Catleye, które kupiła mi Monisia z przeceny ;* .

A tu moje mini orchidarium. W planie mam zabudowanie ściany w pokoju i zrobienie orchidarium o którym marzę :cool: .

suzuno - 2013-09-09, 13:07

Masz przepiękne orchidarium nawet jeśli malutkie. Nie mogę sobie wyobrazić dużego skoro mini zachwyca oczy .
Lumia - 2013-09-09, 13:17

Piękne Krysiu.
Mika - 2013-09-09, 18:37

Cieszę się że Wam się podoba :cool: .
Monika, ja już to widzę <super> . Długie na 4 m, pod sam sufit, odpowiednio oświetlone. Konary do tego już leżą i czekają. W centrum ogrodniczym oglądałam odpowiednie kamienie - ale bajer. Wszystkie storczyki miała bym zgrupowane w jednym miejscu. Do tego jakiś malutki wodospadzik i ..............żabki. :smile:

Lumia - 2013-09-09, 20:07

A przy żabkach - zaskroniec i jeszcze ktoś :D
Mika - 2013-09-09, 20:46

Ciekawe kto :!: .
Mika - 2013-09-11, 16:24

A to moja waniliowa firanka :cool: Czekam z niecierpliwością, kiedy mi wreszcie zakwitnie.

Lumia - 2013-09-11, 17:11

Niedługo nie będzie miejsca dla Ciebie w domu :D
Mika - 2013-09-11, 17:19

Józiu, pomieścimy się :cool: , a jak nie, to będę spała na stojąco.....hahaha.
marcin964 - 2013-09-11, 18:33

Jak zakwitnie będziesz je musiała sama ją zapylić :wink: .Z tego co pamiętam jest tylko jeden gatunek pszczół,które potrafią zapylić wanilię.Jak długo ona już u ciebie rośnie i gdzie ją kupiłaś :?:
Mika - 2013-09-11, 18:41

Żebym to ja wiedziała. Pewnie ze sklepu albo z Allegro. Rośnie u mnie już 4 lata.W sumie to są dwie, z jednej strony zwykła a drugiej strony rośnie variegata. Wiem że w razie kwitnienia będę musiała ją zapylić, alee....mam już w tym wprawę bo ostatnio zapylałam hibiskusy.
marcin964 - 2013-09-11, 18:43

Kiedyś widziałem jak zapyla się wanilię na Madagaskarze,w telewizji to leciało,chyba w Wojciechu Cejrowskim :razz:
Mika - 2013-09-11, 18:46

Ja też oglądam takie programy. Można coś tam zawsze podpatrzeć.
marcin964 - 2013-09-12, 15:58

Kwiaty wanilii rozkwitają tylko na jeden dzień więc trzeba się spieszyć z zapyleniem.Życzę Ci aby roślina szybko zakwitła :-D .Tu znalazłem ten odcinek o którym pisałem :wink: :
https://www.youtube.com/w...EI_tEw86s#t=107

Mika - 2013-09-12, 18:58

Jak tylko zakwitnie to będę wiedziała bo mam ją w zasięgu wzroku.
Dzięki za filmik :wink: , z miłą chęcią jeszcze sobie go obejrzę.

Mika - 2013-09-16, 20:42

Następne zakwitły <super>

Wczoraj po południu pojechałam do lasu na grzyby. Ale przecież nie grzyby mi były w głowie bo miałam pewne plany. Przywiozłam sobie kawałki gałązek pokrytych mchami i porostami do mojego orchidarium. Powkładałam i tak sobie myślę że coraz bardziej mi to moje mikro przypomina wycinek lasu tropikalnego. Jak myślicie, czy te mchy dadzą radę i się zaaklimatyzują??

Matt - 2013-09-16, 20:53

cóż, jeśli się nie zaaklimatyzują to chociaż teraz ładnie będą wyglądać. sądzę że akwariowe środowisko nie przypadnie im do gustu z uwagi na odmienne warunki pogodowe storczyki:mchy. Ale może się mylę. oby! :) bo piękną tworzyłyby całość
Mika - 2013-09-16, 21:01

No kurcze...... Przecież storczyki z mchami, bromeliami, oplątwami itd., rosną jako epifity na drzewach. Może te mchy się zaaklimatyzują bo jest wilgotność raczej odpowiednia i podłoże właściwe, tak jak w lesie.
Matt - 2013-09-17, 09:17

trudno jest stworzyć sztuczne środowisko dla wszystkich ale z ciekawością będę śledzić los Twoich podopiecznych.

Moim zdaniem (pewnie przesadzam! ale przezorności nigdy zbyt wiele) trochę ryzykowane jest przynoszenie z lasu kory i mchów przynajmniej do domu, do kwiatów- dla pewności sprawdź czy nie ma pośród tych skarbów żadnych owadów- szkodników. Czasami na gałązkach i korze znajdują się larwy(które obudzą się za jakiś czas) i/lub resztki grzybów.
http://www.ios.edu.pl/biodiversity/3/r3_3224.htm

Mika - 2013-09-17, 09:29

Tego to akurat się nie boję. Już przynosiłam na początku korę z lasu i parę takich zmurszałych konarów z ogródka. Coś mi się tam potem pokazało i fruwało, ale.....co mi tam. To taki wycinek naturalnego środowiska <super> . Było na co popatrzeć a roślinkom to nie przeszkadzało. Zresztą...w zeszłym roku siedziały w tym orchidarium Modliszki to pewnie sobie z tym wszystkim poradziły.
Matt - 2013-09-17, 16:34

hehe, no to faktycznie nie ma co się tym przejmować. Dopiero gdy dziś przeczytałem raz jeszcze o leśnych skarbach uzmysłowiłem sobie co w nich może być.
Józefina - 2013-09-18, 09:50

Piękne są te storczyki. Jako posiadaczka jednego egzemplarza i w dodatku teraz niekwitnącego, raczej nie będę się wygłupiać z zakładaniem swojego tematu, więc mam nadzieję, że nie wygonisz mnie, Mika, jeśli zacznę Cię męczyć pytaniami.

Na początek chciałabym spytać, jak to jest z tymi przezroczystymi doniczkami. Wiem, że są takie storczyki, które w naturze mają korzenie pod ziemią i takie, które są "na wierzchu". Podobno te drugie powinny mieć mieć dostęp światła do korzeni, a u Ciebie widzę same nieprzejrzyste doniczki. Czy to znaczy, że są to te gatunki z podziemnymi korzeniami, czy może to mit i legenda z tymi doniczkami? Mój to zwykły marketowy Phalaenopsis.

suzuno - 2013-09-18, 10:35

Józefino phalaenopsis potrzebuje przezroczystej doniczki po to abyś mogła kontrolować stan korzeni oraz to czy trzeba już je podlać czy nie, przynajmniej tak Pani w kwiaciarni mi wytłumaczyła. Sporo ludzi
" ukrywa " doniczki w osłonkach dzięki czemu te korzenie nie są widoczne i wg mnie to jest dobra opcja jeśli komuś nie podobają się korzenie na wierzchu ale każdej chwili można zobaczyć czy nic złego się nie dzieje. Niektóre storczyki z tego co wiem rzeczywiście nie potrzebują przezroczystych. Te dwie bidule w szarych doniczkach, które widziałaś są u Krysi do reanimacji, pewnie dlatego jeszcze ich nie przesadziła, żeby biedule się zaaklimatyzowały. Mam nadzieję, że troszkę Ci pomogłam.

Józefina - 2013-09-18, 11:29

Dzięki, suzuno, żyłam w przekonaniu, że to chodzi o dostęp światła, a nie o kontrolę korzeni. Mój ma przezroczystą plastikową doniczkę "produkcyjną", tę, w której go kupiłam i również przezroczystą osłonkę, bo tak mi doradzono w sklepie. Ale jak rozumiem osłonka może być już dowolna.

Teraz kolejne pytanie. Ostatnio mój storczyk na potęgę produkuje korzenie. Wysuwa je jak macki na wszystkie strony niemal z każdego "półpiętra" między liśćmi, wyłażą z doniczki zarówno górą, jak i dołem przez dziurki w dnie. Czy te górne mam wpychać do środka doniczki? Czy z tymi dolnymi coś robić? Nie widzę innego sposobu na ich uwolnienie niż zniszczenie doniczki.

Russski - 2013-09-18, 11:44

Józefina, I masz rację, chodzi o dostęp światła bo u phalenopsisów fotosynteza zachodzi także w korzeniach, dlatego są zielone. Nie powinno się zakrywać korzeni, oczywiście kontrola wilgotności jest także ułatwiona poprzez przezroczyste doniczki. Zauważcie że większość doniczek dla storczyków mimo ze jest zabarwiona (szklane) to mimo tego w jakimś stopniu przepuszcza światło do korzeni. Dendrobia np. nie potrzebują przezroczystych doniczek.

Przechodząc do pytania nr 2, korzeni powietrznych nie powinno się wpychać zawijać itp, w tej chwili storczyki mają wilgotno bo już zbliża się jesień, ale jeszcze nie grzejemy w domach i nie wysuszamy powietrza. Kiedy kaloryfery zaczną pracować korzenie przyschną. Ogólnie phalenopsisy lubią ciasnotę w doniczkach i nie powinno się ich zbyt często przesadzać, ale jeżeli uważasz że nadszedł już czas musisz zaopatrzyć się w większą doniczkę i działać. Korzenie wychodzące dnem to znak że storczyki miały bądź mają dużo wody w podstawce. Najlepiej po podlaniu dokładnie po obkręcać doniczkę aby woda z dna doniczki nie przelewała się do podstawki. Takie korzenie też przeschną po jakimś czasie.
Się rozpisałem :O

Mika - 2013-09-18, 20:13

No i wszystko się wyjaśniło zanim się pojawiłam :) . Te dwa Storczyki to Catleye. Monisia mi kupiła z przeceny i ja ich na razie nie przesadzam. One nie potrzebują przezroczystych doniczek. W przezroczystych hoduje się przeważnie Phalenopsisy, chociaż......u mnie rosną też w normalnych i nie narzekają. A mogę nawet powiedzieć że chyba im dobrze bo w tej chwili pięknie kwitną. Większość moich storczyków rośnie w brązowych doniczkach - takich misach, ale........ze mnie to taki hodowca z którego nie należy brać przykładu.....hahaha. Ja jak widzę że rośliny fajnie rosną to nie stwarzam im idealnych książkowych warunków.
Mika - 2013-09-20, 17:30

No i moje Orchidarium dziś zmieniło wygląd :wink: . Dokupiłam i dosadziłam owadożery <super> .

Russski - 2013-09-20, 18:03

Pięknie to wygląda :)
A oświetlenie wystarczające?

Mika - 2013-09-20, 18:08

Trochę w tej chwili za słabe bo jedna świetlówka się spaliła ale na dniach będzie wymieniona.
Normalnie jestem w szoku takim pozytywnym. Zdjęcia nie oddają faktycznego uroku tego orchidarium. Wierzcie mi że jest na co popatrzeć :) .

Józefina - 2013-09-20, 18:51

Ależ wierzymy! Ja jestem pod takim wrażeniem, że aż zaniemówiłam :ukłon: . Brak mi słów, żeby wyrazić podziw nie tylko orchidarium ale całemu Twojemu królestwu roślin.

A teraz proszę wybaczyć pytanie kompletnemu laikowi. Czy takie owadożery MUSZĄ mieć mięsko do życia? Czy to tylko taki dodatek dla nich do normalnego pokarmu? Zielone niby w sobie mają...

Mika - 2013-09-20, 19:31

Rośliny owadożerne nie wymagają do życia bezwzględnego dokarmiania owadami. Mogą co prawda wolniej rosnąć, ale się z tego powodu nie zniszczą. Jeśli jednak zależy nam na posiadaniu ładnych roślin, to musimy zapewniać im pokarm.
Painkiler - 2013-09-20, 19:59

Niekoniecznie. Najważniejszym czynnikiem dla większości roślin owadożernych jest światło, duuuuuuuuuuuuuuużo światła (niektórym nawet słońce o 12.00 w południe to mało). Dokarmianie przyspiesza wzrost, takie "nawożenie dolistne".
Józefina - 2013-09-20, 20:18

W naturze, jak się domyślam, same jakoś zwabiają owady do siebie, a jak w takiej domowej hodowli? Ubijacie muchy i wkładacie im do ... dzióbków??
Painkiler - 2013-09-20, 20:25

W domu też potrafią same nałapać :) . Ja się zaopatrzyłem w larwy much w sklepie wędkarskim na zimę jako pokarm dla rosiczek i dzbaneczników. W tym czasie muchołówki i kapturnice będą zimować i nie potrzebują żadnego dokarmiania.
Matt - 2013-09-21, 13:23

ale będą miały ucztę- larwy much są bardzo pożywne - zaspokoją najwybredniejszych :)
Józefina - 2013-09-21, 19:34

Smacznego <blee>
Mika - 2013-10-06, 19:49

Zastanawiam się czy takie sklepy jak Kaufland powinny być budowane blisko mnie. Kuuurcze, znowu mnie skusili. Owadożery były dzisiaj za 1 zł. Z dwóch palet wybrałam 11. Resztę ususzyli. Torf zbity był na kamień - co za matoły, czyby im wodę zakręcili? Wzięłam 2 ususzone Kapturnice i próbuję je reanimować.

A to ususzone Kapturnice :(

Na wiosnę robię torfowisko koło oczka <super> .

macko12344 - 2013-10-06, 19:56

No,piękne,piękne. Te kapturnice ,dzbany jeżeli są już suche i nie ma w nich soków to sądze możesz ściąć, o ile korzenie nie są zasuszone to powinny odbić od korzeni. :)
Mika - 2013-10-06, 20:01

No właśnie wzięłam je z myślą o tym że mi odbiją od korzenia. Zobaczę co z tego będzie. Resztę tych ususzonych owadożerów przeznaczyli do wyrzucenia. Proponowałam facetowi że je wezmę skoro mają wyrzucić - zrobił tylko wielkie oczy. Co za polityka zniszczą a nie dadzą <bezradny> .
Painkiler - 2013-10-06, 20:13

Ależ świetne kapturnice papuzie! Przydałaby mi się taka :)
Mika - 2013-10-26, 21:58

Pojechałam po cytrusową nagrodę w wróciłam ze storczykami. To prezent od Michałka ;*

Józefina - 2013-10-26, 22:05

To jeszcze dla takich zielonych jak ja, napisz dokładnie co to. I proszę też o instruktaż, co się robi, gdy storczyk ma TAKĄ ilość korzeni. Koleżanka ma tak wybujałe korzenie storczyków i obie zachodzimy w głowę, co z tym zrobić.
Mika - 2013-10-26, 22:27

Storczyki to Phalaenopsisy ale nie wiem jak będą kwitły. Ja też jeszcze nie miałam okazów z takimi korzeniami więc rad nie udzielę. Jutro poszukam jakichś wiadomości na necie, może się czegoś dowiem.
klimas - 2013-10-27, 13:05

Storczyki tymi korzeniami pobierają wilgo z otoczenia. Dzieje się tak na ogół wtedy, gdy są nieregularnie, dosc rzadko podlewane ;)
Lumia - 2013-10-27, 14:16

Ucz się kochana Krysiu od specjalisty Michała.
Józefina - 2013-10-27, 14:40

klimas napisał/a:
Storczyki tymi korzeniami pobierają wilgo z otoczenia. Dzieje się tak na ogół wtedy, gdy są nieregularnie, dosc rzadko podlewane ;)

Ale w doniczce też tych korzeni jest mnóstwo, jeśli dobrze widzę. Szukać przezroczystego wiadra czy jakoś zmniejszyć ich ilość?

Mika - 2013-10-27, 15:14

Lumia napisał/a:
Ucz się kochana Krysiu od specjalisty Michała.

Tyle to ja wiedziałam, aż takim ciemniakiem to nie jestem :twisted: . U mnie tak wanilia wypuszcza korzenie powietrzne bo ma dobre warunki. Ale nie u każdego w domu jest taka wilgotność. Zastanawiałam się o co Józefinie chodzi w jej poście, czy o możliwość obcięcia korzeni. A z drugiej strony to nie wiem czy ja wczoraj kontaktowałam jak czytałam ten post bo przecież żyłam czymś innym :wink: .

Józefina - 2013-10-27, 15:39

:oops: No tak, cały czas chodzi mi o ilość korzeni (tych "ziemnych", powietrznych się nie czepiam). Co robić, jeśli po upchaniu ich w doniczce nie ma miejsca na podłoże? Szukać większej, i większej, i większej?
Mika - 2013-11-13, 18:00

Mój nowy podopieczny kupiony dzisiaj w OBI w Katowicach <super> .
Brassia :wink:

Lumia - 2013-11-13, 18:01

Piękny <bravo> Krysiu były tam jakieś cytrusy?
Matt - 2013-11-13, 18:03

Widziałem te rośliny dzisiaj w poznańskim OBI. Pięknie się prezentują, ale nie było na nie przecen więc nawet nie spojrzałem na cenę.
Linty - 2013-11-13, 18:09

Pierwszy raz widzę takiego ładnego storczyka. A i paluszek ładnie rośnie w tle :)
Mika - 2013-11-13, 18:19

Józiu, W obi jest mało i mnie takie nie interesowały, ale żebyś wiedział ile ich mają w Świerklańcu to by Ci nogi podcięło. Ceny różne, od 47zł do 2999zł. A owoce to byś koszykami wynosił bo takie oblepione.
Lumia - 2013-11-13, 18:22

Nie byłem tam jeszcze :(
Mika - 2013-11-13, 18:50

Jak Cię nie wstyd, masz 25 km. Ja mam ponad 40 i już tam każdy kont znam, tyle razy byłam.
Matt - 2013-11-13, 18:51

Brzmi bardzo ekskluzywnie :D
Lumia - 2013-11-13, 19:17

Brak czasu kochana :o
Mika - 2013-11-13, 22:36

Lumia napisał/a:
Brak czasu kochana :o

To masz, Krysia Ci pokaże jak tam jest :cool: .

Lumia - 2013-11-13, 22:48

Zobaczyłem i jestem pod wrażeniem. :)
Mika - 2013-11-13, 22:56

No myślę, bo tam jest co oglądać - to Ogrody Śląska :wink:
Russski - 2013-11-13, 23:20

Łaa, piękny storczyk.
Właśnie na takiego poluję, a w międzyczasie znoszę do domu inne :D

Mika - 2013-11-13, 23:26

Uśmiechnij się do Józia to może pojedzie i Ci kupi.
Russski - 2013-11-14, 08:44

Z tym że z wysyłką to już nie będzie TA kusząca cena :D
Kiedyś na pewno znajdę na promocji bądź przecenie, a na razie napatrzę się na Twojego :D

Lumia - 2013-11-14, 09:19

Krysiu nie jestem tak zdolny, aby porządnie zapakować rośliny jak Ty to robisz.
Może i bym wysłał, ale szukanie kartonów itp. Niestety na tego typu zabawy brak mi na razie czasu :(

Mika - 2013-11-15, 16:34

Kiedyś, jak zaczęłam przygodę ze storczykami to o nich marzyłam. Wiedziałam że przyjdzie taki czas że będę je miała w swojej kolekcji. No i się doczekałam.......są......dzisiaj dojechały :cool1: .
Oto cztery moje Dracule <super> .

Lumia - 2013-11-15, 16:54

Masz jeszcze miejsce do spania???
Mika - 2013-11-15, 17:42

Będę spać na stojąco bo mam dalsze plany względem roślin......hahaha
Lumia - 2013-11-15, 17:57

Musisz dobudować sobie następną sypialnię.
Mika - 2013-11-15, 18:05

Nie Józiu, będzie oranżeria <super> .
Lumia - 2013-11-15, 18:09

No to spełni się Twe marzenie, wiesz że życzyłem Ci tego zawsze Krysiu. Zasługujesz na to.
Mika - 2013-11-15, 18:15

O tak, moje marzenie :cool: . Ale zanim do tego dojdzie to najpierw będzie w pokoju orchidarium.
Lumia - 2013-11-15, 18:25

Ja spełnią się Twe marzenia to mnie szaraczka chyba zaprosisz, abym na własne oczy mógł to zobaczyć?
dziwaczek - 2013-11-16, 10:32

Mika napisał/a:

Oto cztery moje Dracule <super> .

Już jestem ciekawa ich kwiatów, wyglądają fantastycznie. Ciekawa jestem jakie będą w uprawie.

Mika - 2013-12-03, 23:57

Kwiatki mają cudowne, wyglądają jak mordki małpek. Pamiętam, jak je pierwszy raz zobaczyłam to oszalałam na ich punkcie. Niestety ale nie były dostępne w sprzedaży. A tu teraz trafiła się okazja. Uprawa......no cóż, trochę trudna. Wymagają obniżonej temperatury w nocy.......ale może sobie z tym jakoś poradzę.

No tak, wszyscy coś tam kupują, bo im się trafiają okazje :( . Kusicie nowymi okazami storczyków, to i ja nie będę gorsza. A co......też sobie kupiłam :wink: .

Matt - 2013-12-04, 07:26

Piękne. Ładnie się komponują z resztą :D
Magda_ - 2013-12-04, 19:29

Bajeczny widok :!: :!: :!:
Russski - 2013-12-05, 10:32

Przepiękna kompozycja <bravo>
Mika - 2013-12-14, 22:48

Pozazdrościłam co niektórym tych przecenionych storczyków i też dzisiaj szukałam okazji. A teraz pochwalę się, co znalazłam.
Kupiłam 4 Phalaenopsisy, ale nie wiem jak będą kwitły. Dwóm cyknęłam fotkę. Jeden ma listki w srebrne plamki a drugi obwódkę żółtawą na brzegach listków - nie wiem czy to widać bo fotka na szybko cyknięta.

Do tego 3 Phalaenopsisy mini - bo takich jeszcze nie mam :) .

I jeszcze 2 Catleye :) .

TO BY BYŁO TYLE NA DZISIAJ. Wszystkie skarby z przeceny <super> .

Lumia - 2013-12-14, 22:52

Ja jeżdziłem i nic nie było przecenione :cry:
Mika - 2013-12-14, 22:56

A gdzie jeździłeś :twisted: , bo Cię nie spotkałam.
Lumia - 2013-12-14, 23:00

W Katowicach <dokuczacz>
Mika - 2013-12-14, 23:02

A myśmy byli w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. :lol: <figielek>
Painkiler - 2013-12-14, 23:05

Ja sobie zrobie kiedyś orchidarium z prawdziwego zdarzenia i pojadę do LM na przecenę storczyków. W sklepie wskazując palcem na regał z przecenionymi roślinami rzeknę do sprzedawcy - "ładuj pan wszystko!" :)
Mika - 2013-12-14, 23:08

A jak myślisz, po co ja je już gromadzę??? :wink:
Painkiler - 2013-12-14, 23:15

No ta, ale to nie ten sam efekt jak się weźmie na raz 100 roślin :D (minimum tyle storczyków stało w cenie 2zł/sztuka w LM w poznaniu).
Mika - 2013-12-14, 23:18

No to ja nie miałam szczęścia do aż takiej przeceny. Ale Catleye udało mi się kupić po 12 zł.
Lumia - 2013-12-15, 03:49

Mika napisał/a:
A myśmy byli w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. :lol: <figielek>

Nie jeżdżę w te rejony :cool:

Mika - 2013-12-15, 12:06

TO ŻAŁUJ <dokuczacz> . A co, boisz się tam jeździć :?:
Lumia - 2013-12-15, 13:12

Podobno gołębie przelatując nad tym rejonem odwracają się na plecy, bojąc się o swe obrączki <rotflx> <rotflx> <rotflx>
Mika - 2013-12-15, 14:46

Painkiler napisał/a:
No ta, ale to nie ten sam efekt jak się weźmie na raz 100 roślin :D (minimum tyle storczyków stało w cenie 2zł/sztuka w LM w poznaniu).

Ale mnie nie chodzi o zrobienie dużego orchidarium i obsadzenie go kilkoma gatunkami storczyków. Chcę tam zgromadzić wiele rzadko spotykanych okazów.

Józiu, dla mnie to się źle nie skończyło, więc nie panikuj :lol: .

Russski - 2013-12-15, 18:52

Catleye po 12 zł brał bym wszystkie :D
Nie mam jeszcze żadnej a bardzo mi się podobają, niestety bez przeceny dość drogie.
Gratuluję udanego polowania :) ))

Mika - 2013-12-26, 17:50

Moja świąteczna niespodzianka :) ,zakwitł mi Phalaenopsis którego dostałam w prezencie od Michała :wink: .

Nienajmłodsza - 2013-12-26, 18:03

Prześliczny jest.
Mika - 2014-01-04, 14:17

No tak, skończył się zwariowany okres świąt i pora wrócić do normalnego życia. Muszę się pochwalić jaką to niespodziankę Aniołek mi przyniósł pod choinkę <heja> :cool1: .
Oto moja kolekcja storczyków :wink: .

Józefina - 2014-01-04, 23:52

A napiszesz coś więcej? Nie wiem dokładnie, jak to odczytywać. To jest prezent, w sensie prawdziwy prezent od kogoś, czy sama sobie te maluchy wyhodowałaś? Jeśli od kogoś i to tego kogoś osiągnięcie, to moje gratulacje dla niego, jeśli zaś Twoje to podwójne ;)
Magda_ - 2014-01-05, 11:32

Mnie zaciekawił ten 'ciapatek' z tyłu. Niezwykle dekoracyjne liscie <super>
Mika - 2014-01-05, 12:26

Józefina napisał/a:
Nie wiem dokładnie, jak to odczytywać.

Niestety, to nie moje osiągnięcie. Ponieważ zawsze pod choinkę Aniołek przynosi grzecznym dzieciom prezenty, to i ja znalazłam paczkę - chyba byłam grzeczniutka :wink: . Te storczyki Aniołek wylicytował mi na Allegro - same okazy :) .
Madziu, to z kolorowymi listkami to Macodes petola.

Mika - 2014-01-08, 21:35

Drugi Phalaenopsis - prezent niespodzianka od Michała, otwiera swoje kwiatuchy <super> .

A tak zakwitła uratowana miniaturka :) .

Lumia - 2014-01-09, 09:04

Przepiękne Krysiu. Ty to masz szczęście ciągle dostajesz rośliny w prezencie.
Mika - 2014-01-09, 11:33

To prawda, pięknie kwitną i to mnie bardzo cieszy :) .
Józiu, trzeba być grzecznym to znajdzie się Aniołek który takie prezenty robi :wink: ....hihihi :lol: .

Lumia - 2014-01-09, 15:49

Mój aniołek byłby szczęśliwy gdyby cytrusy zniknęły :twisted:
Mika - 2014-01-09, 19:31

Bo Ty sobie przy wyborze pomyliłeś aniołka z diabełkiem :wink: .
Magda_ - 2014-01-09, 19:36

Krysiu
Lumia - 2014-01-09, 20:26

Niestety :cry: :cry: :cry: :wink:
Mika - 2014-01-15, 19:35

No i jak tu się oprzeć i nie odwiedzić marketów które przy trasach wyrastają jak grzyby po deszczu. W Kłodzkim LM udało mi się kupić dwie Cambrie z przeceny, ale nie wiem jak kwitną. W Opolu w OBI kupiłam sobie takie cudo :wink: .

i takie Asplenium

Lumia - 2014-01-15, 19:50

Łyszczyk :D gdzie Ty to wszystko pomieścisz???