Forum Nasze Cytrusy

Banan - Bananowce amorphophallus-a

amorphophallus - 2013-09-17, 13:29
Temat postu: Bananowce amorphophallus-a
Żeby dać dobry początek i ponownie się przywitać powielę to co pisałem w "powitalni" :-D
Chciałbym podzielić się swoją pasją czyli bananowcami i z przyjemnością 'zarazić was' tymi pięknymi roślinami
Bananowcami zajmuje się od 2006r i mimo że mam 22lata spędziłem na ich uprawie kawałek czasu. Swoja przygodę zaczynałem od Ensete ventricosum (wersja podstawowa zielona-listna) który w 2008roku osiągnął 4,5m
Tu zdjęcie z 2009r

Przez moje ręce przewinęło się trochę sztuk i gatunków bananowców oczywiście nie wszystkie z sukcesami choć z reguły te rośliny starają się nas miło zaskoczyć.
Nie mam aktualnych zdjęć ale niech na razie wystarczą te sprzed miesiąca. Na zdjęciach widoczna jest osoba dla porównania wielkości
Ensete ventricosum 'Maurelli'

z przodu Ensete glaucum a z tyłu Musa sikkimensis "Red Tiger" a za nim jeszcze Musa basjoo

a tu skromny Musa acuminata 'Siam Ruby'

A tu mały Ensete ventricosum (zielono-listny)

Na początku września ściągnąłem z Holandii sadzonki Musa 'Siam Ruby' na próbę
No i tak to oto się prezentują sadzonki od Holendrów

Łapią powoli przebarwienia typowe dla 'Siam Ruby' takie same jak mój na wiosnę

Więc muszę powiedzieć że jestem zadowolony z zakupu ;)
Większość odsprzedałem by zwrócić koszty bo jestem tylko studentem ogrodnictwa ale dało mi to przekonanie że warto w ten sposób ściągać bananowce i dzielić się nimi z innymi pasjonatami więc pewnie w przyszłym roku w lato znów coś przytaszczę do Polski ;-)

Za pewnie padło by pytanie jak ja je zimuje. :razz:
Trzymam je w garażu samochodowym który jest wbudowany w dom. Na zimę drzwi są ocieplane styropianem (po żadnym pozorem temp. nie może spaść do bliskiej zeru) Samochody zimują oczywiście pod pierzynką śniegu.
Oczywiście wszystkie które przekraczają 3m w lato jak dojdzie do nich doniczka robią się za wysokie do niskiego garażu i dostają miejsce w koncie w pomieszczeniu roboczym w którym sufit jest na wysokości 4m (najwyższy w zeszłym roku osiągnął 5,5m i bez problemu przezimował w tym pomieszczeniu bez liści). Liście w zimę są redukowane prawie do zera.
Małe okazy (sadzonki, siewki itp) traktować trzeba jako roślinkę parapetową i trzymać w domu.

Pozdrawiam Mateusz :wink:

marcin964 - 2013-09-17, 14:23

Naprawdę piękne okazy <super> Kwitły już?
Lumia - 2013-09-17, 14:46

Jeszcze raz - super. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Mika - 2013-09-17, 14:53

No pięknie, masz Ty łapki do nich <bravo> . Nic tylko zazdrościć [ ale to taka pozytywna zazdrość ] takich okazów. Mnie bananowce nie lubią i dałam sobie z nimi spokój.
Mariusz_ - 2013-09-17, 15:11

Czy te okazy owocowały? W jakiej ziemi je trzymasz? Czym nawozisz?
Matt - 2013-09-17, 15:41

Mnie też bardzo zaskoczyłeś, ogromne są te "drzewka". Super <super>
Józefina - 2013-09-17, 18:49

Też mnie ciekawi, czy jadłeś już swoje banany.
amorphophallus - 2013-09-17, 21:27

Nawozić można naprawdę wszystkim co zawiera azot i potas, choć najlepsze wydają się nawozy do warzyw lub do trawników z początku dawka zalecana lecz gdy przekroczą 2-2,5m to już naprawdę zniosą nawet lekkie przenawożenie.
Rosnące w gruncie jest to miejscowa piaszczysta ziemia zmieszana z własnej roboty kompostem z liści i trawy a te w doniczkach w substracie torfowym.
Jakoś owocowanie nie jest wymarzone przeze mnie z powodu że u Rodzaju Ensete oznacza to śmierć rośliny a u Rodzaju Musa śmierć odrostu owocującego plus osłabienie całej kępy w bieżącym roku.
W tym roku zakwitł mi Musa uranoscopus (syn. Musa coccinea) ale przez to osłabienie łatwo uległ przędziorkowi więc ściąłem pęd z kwiatostanem by nie osłabiać rośliny.
Mika- bananowce lubią każdego tylko trzeba sobie wybrać dobry gatunek na początek zabawy i jeśli ma się 'niepewną rękę' do nich to zacząć wiosną :wink:

Mariusz_ - 2013-09-18, 09:19

Dzięki za opis, mam jednego takiego i zastanawiam się czy coś z tego będzie, ma ze trzy lata. Więcej u mnie w temacie. Pozdrawiam i z zainteresowaniem śledzę Twój temat. :wink:
amorphophallus - 2013-09-18, 23:33

Wstawię trochę świeżych zdjęć z tej jesiennej ponurej pogody. Bananowce nie prezentują już tak zdrowiutkiego ulistnienia jak w lato ale jeszcze starają się trzymać fason :wink:

Russski - 2013-09-19, 08:10

Świetnie, ja zastanawiam się czy swojego jedynego maurelli nie poświęcić i nie ściąć przy ziemi żeby trochę więcej ich mieć. Z jednej strony kusi a z drugiej ma już rok...
Pozdrawiam.

amorphophallus - 2013-09-19, 15:06

Tak jest to metoda na rozmnożenie Ensete ventricosum Maurelli ale nie może być za mały żeby się udało i w pełni sił i wigoru.
Ja bym na twoim miejscu jedynego swojego egzemplarza nie poświęcał.
W przyszłym roku pewnie ściągnę Maurelli do kraju to byś miał na czym eksperymentować, albo próbuj a jak się nie uda to uzupełnisz lukę w kolekcji.
Powodzenia :wink:

amorphophallus - 2013-09-19, 17:11

PS. Dla ciekawskich w sprawach zimowania:
Można z nimi postąpić drastyczniej (jesień 2009)
http://www.photoblog.pl/a...ernik-2009.html
A i tak będą ładne następnego roku (2010)
http://www.photoblog.pl/a...esien-2010.html
Można też postąpić mniej drastycznie (jesień 2010)
http://www.photoblog.pl/a...esien-2010.html
lub jesień 2012
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/134852530

A na wiosnę zazwyczaj prezentują się tak (wiosna 2013)
http://www.photoblog.pl/a...ananowcami.html
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/150703497

Lumia - 2013-09-19, 17:54

Nie wiem czy to prawda, ale gdzieś czytałem że można je zimować zupełnie wyjęte z ziemi w chłodnym pomieszczeniu.
amorphophallus - 2013-09-19, 19:55

Tak jest to w pełni prawda kiedyś sam o tym pisałem na innym forum lecz musi być to już większy okaz który przekroczył te 2,5m wtedy na ogół ma już na tyle silną bulwę i niby-pień że z naprawdę dużą szansą bez kłopotów powinien przezimować. Im większy tym silniejszy
Lumia - 2013-09-19, 20:05

Czytałem o tym, właśnie na tym forum. To Ty o tym pisałeś :D . Chyba na nowo zdecyduję się na banany. Dawno temu miałem jednego olbrzyma, lecz nie potrafiłem sobie poradzić z odrostami. Początkowo wycinałem je (!5 - 20 cm pod ziemią). Nic to nie dawało, nowe odrosty ciągle się pojawiały.
marcin964 - 2013-09-20, 06:32

Ja również z zapytaniem :wink: Chodzi mi o to czy latem lepiej je wystawiać na dwór czy też chować do foli(gdzie szybciej rosną?).Moje przez lato mało co urosły.Gdy przeniosłem je do domu od razu zaczęy rosnąć :razz:
amorphophallus - 2013-09-20, 11:05

To zależy jakiego bananowca masz, bo może masz jakiegoś delikatnego któremu półcień, lub wietrzne stanowisko nie pasowało i dlatego tak się działo
marcin964 - 2013-09-22, 14:40

Pewnie masz się z przędziorkami :O Ja swojego jednego bananowca postawiłem na dworze i go oblazły.
amorphophallus - 2013-09-22, 20:49

Tak bywa z nimi problem ale jakoś sobie radzę :wink: zwłaszcza mam problem na jesieni i podczas zimowania ale to właśnie wtedy bananowce i tak są najmniej ozdobne więc.... :razz:
amorphophallus - 2013-09-27, 19:43

Dziś miałem wolne 2h i wykopałem już mniejsze sztuki (czyli wszystko od siewek do 3m) i wraz z tymi co już miałem w doniczkach przeniosłem do garażu. Plus wykopałem już bulwy Arum cornutum
I zostało mi jeszcze 7 bananowców powyżej 3m, jutro je wykopie a na dniach wniosę.

Arum cornutum

Musa uranoscopus pozostały mi 3pędy i jeden po kwitnieniu który puszcza odrost (dwa brakujące sprzedałem :P ) mają pościnane liście z powodu porażenia przędziorkiem

Ensete ventricosum 'Maurelli'

Ensete glaucum

Musa sikkimensis "Red Tiger"

Lumia - 2013-09-27, 19:54

Robią niesamowite wrażenie! Szkoda ,że to już jesień.
macko12344 - 2013-09-27, 21:13

Ale roboty miałeś. :razz:
marcin964 - 2013-09-28, 19:07

Ciekawo jaka jest wytrzymałość tych gigantów na niskie temperatury :-D
Lumia - 2013-09-28, 19:24

Am. takich Ci życzę. Owoce zbierałem osobiście.

marcin964 - 2013-09-28, 19:26

Widać nawet kwiatostan :-D
amorphophallus - 2013-09-29, 12:27

Wytrzymałość do 0stopni poniżej tracimy liście i wszystko co 'przejdzie' na wylot temperatura minusowa.

Wczoraj znów poświęciłem 2h na kolejne wykopki. Te rośliny w donicach postoją jeszcze z parę dni na dworze. Zasada wykopków była taka że dwa Maurelli i Musa basjoo z pierwszych zdjęć wstawiałem do donicy i obsypywałem ziemią (były jeszcze na tyle lekkie), niestety dwa duże Maurelli z dalszych zdjęć i duża kępa Musa basjoo były przewracane ziemia docinana na wymiar donicy, donica nasuwana i dopiero stawiane do pionu.

Podczas prac przy największych bananowcach wpadł szwagier by w razie potrzeby mi dopomóc i jak tylko zobaczył te pościnane liście z Maurelli postanowił że musimy zrobić sobie zdjęcie w stylu 'Króla Juliana' (więc oprócz pracy był też czas na głupoty )

Lumia - 2013-10-14, 09:58

Ciekaw jestem jak wyglądają w garażu i jak zimują.
amorphophallus - 2014-04-25, 22:28

Witam.
Jak co zimę bylem mało aktywny ale tu mi się jeszcze nałożyło robienie badań, pisanie pracy inżynierskiej i jej obrona (sama obrona poszła bardzo gładko). Co do roślin duże jak zawsze poradziły sobie dobrze małe jednak miały problem z 'ciepłą' zimą gdyż w moich ciemnych pomieszczeniach było stosunkowo za ciepło i próbowały rosnąć i część padła ;( ale to się zdarza takie hobby. 3 sztuki Amorphophallus-ów zakwitły z czego jeden ma kwiat tak koło 1,5m. Firma in-vitro z której zamawiałem sadzonki troszkę wynikło niedomówienie ale już jest wszystko w porządku i wiem że za jakieś dwa tygodnie powinny do mnie dojść.

amorphophallus - 2014-04-27, 10:11

Pogoda już drugi dzień deszczowa ale podczas prac w ogrodzie postanowiłem uwiecznić kwiatostan Amorphophallus konjac z tyłu widać dwa kolejne zbierające się do kwitnienia.

Painkiler - 2014-04-27, 10:19

Świetne! Te bananowce mają tak normalnie, że kwitną bez liści?
amorphophallus - 2014-04-27, 10:53

Nie to nie bananowce ale równie egzotyczne roślinki, po polsku są nazywane Dziwidło
ORINOCO - 2014-04-27, 17:49

Czy kwiatostany mają jakiś zapach? Ile lat muszą mieć bulwy, żeby tak zakwitły? :)
amorphophallus - 2014-04-27, 18:00

Zapach jest wyczuwalny z 2m, pojawia się kiedy kwiatostan jest gotów do zapylenia, a pachnie takim tygodniowym gnijącym kocurem :razz:
Painkiler - 2014-04-27, 18:50

Doprawdy, ciekawa nuta zapachowa :D
Józefina - 2014-04-27, 20:35

Ciekawe, czy perfumy o tej nucie zapachowej cieszyłyby się powodzeniem :diabelek:
amorphophallus - 2014-05-01, 00:16

Znów dla zmyłki nie o bananowcach
Kwiatostan Amorphophallus konjac tuż przed ścięciem. Usunąłem go nie tyle żeby nie 'pachniał' ale żeby nie wyczerpywał dłużej bulwy, niech przyrasta jak największa ;D

Lumia - 2014-05-01, 16:44

Piękny widok - szkoda że musiałeś ściąć.
Lukasz - 2014-05-03, 21:42

doprawdy imponujące !
amorphophallus - 2014-05-11, 19:10

Wczoraj już pierwsze sztuki poszły do gruntu.
Bananowiec przy bramie w donicy to ten sam co rósł tam rok temu.

Bananowce wkopane w donicach (w sumie 3 sztuki) zimowały w 40L donicach teraz dostały 90L

Te dwa bananowce trafią na lato na taras po przesadzeniu:

Za domem posadzone są dopiero dwa bananowce więc jeszcze zdjęć nie robiłem.

amorphophallus - 2014-05-16, 15:59

Bananowce dziś do mnie dotarły. Jest ich w sumie prawie 500 sztuk ;D
Prezentują się tak:
Musella lasiocarpum:

Musa 'Siam Ruby':

Musa basjoo:

Jest możliwość bym zamówił na sierpień Ensete 'Maurelli' i tutaj się waham.

Lumia - 2014-05-16, 16:06

Być może rozpocznę moją przygodę z bananowcami po raz drugi. Pięknie wyglądają w ogrodzie latem (szczególnie duże okazy). Trochę boję się zimowania w garażu.
amorphophallus - 2014-05-16, 16:50

Do odważnych świat należy, jak widzisz ja zaszalałem aż nadto ;P hehe
Lumia - 2014-05-16, 17:42

Być może w przyszłym roku, teraz ciągle pracuję. Mam mało czasu na cokolwiek innego.
Agnieszka2104 - 2014-05-20, 21:38

Witam
Po pierwsze chciałabym pogratulować tylu wspaniałych okazów, są poprostu niesamowite;d
po drugie mam mały problem z moim bananowcem czy mógłbyś mi coś podpowiedziec?

amorphophallus - 2014-05-20, 22:27

Jasne oczywiście pisz śmiało tu na forum lub na e-mail, zaraz podeśle Ci na PW :wink:
amorphophallus - 2014-06-03, 13:39

Moi nowi 'mali' podopieczni :P

amorphophallus - 2014-06-07, 14:48

I z 'Siam Ruby' sezon znów zaczynamy od zera, oczywiście czekam na pierwsze przebarwione liście.

'Red Tiger' zimę zniósł cierpliwie ale na wiosnę nie ruszył i główna roślina zmarła (widoczna po prawej od odrostu) kiedy wsadzałem do gruntu były jeszcze dwa odrosty ale na razie nie wychyliły się spod ziemi.

Po zeszłorocznym kwitnieniu kłaczę M. uranoscopus ciężko zniosło zimę ale już ruszyły 3 odrosty, dwa poszły do gruntu jeden do doniczki a to jedno z nich:

No i tak się u mnie zaczyna powrót do uprawy Muselli.

A teraz mały przegląd po aktualnym stanie basjoo w ogrodzie:

Co ciekawe ten odrost Musa basjoo zagubił się w podłożu podczas wykopków i całą zimę spędził w gruncie i odkryłem go na wiosnę:

'Maurelli' jak przypadło na przodowników wzrostu wśród bananowców jak zawsze w formie ;)

Moje 3 Ensete glaucum bardzo marnie rokowały na wiosnę ale zarówno duży jak i małe odbiły lecz jeden (brak go tu na zdjęciach) puścił już dwa liście ale niema jeszcze w pełni wykształconych korzeni a te dwa tu widoczne już ukorzenione ;)

amorphophallus - 2014-07-27, 22:04

Szybka aktualizacja co tam u mnie słychać z wykorzystaniem zdjęć sprzed tygodnia, na większości służę jako statysta dla porównania wielkości :P bananowce swój prawdziwy wzrost zaczęły dopiero od 2 tygodni i te którym udało się przez ostatnie wichury utrzymać większość liści wypuszczają nowe już co 4 dni co mnie bardzo cieszy i daje nadzieje że jeszcze przysporzą mi utrapienia z logistyką zimowania hehe

Na zdjęciu widać jako ostatniego Ensete ventricosum (zielonolistny) z 3 lub 4 tygodnie temu zakupiłem dwie takie sztuki i troszkę przechodziły okres zaaklimatyzowania się ale już ruszają ze wzrostem ;)

amorphophallus - 2017-06-21, 16:34

Witam wszystkich.
Minęło już sporo czasu od kiedy aktualizowałem informacje o swoich bananowcach (chyba ze 3 lata). Parę starych Musa basjoo padło po przekwitnięciu (oczywiście odrosty wydały), trochę bananowców nie przezimowało, z kilka rozdałem po bliskiej rodzinie. Miejsce przy garażu ciągle najlepsze na Maurelli bo co na wiosnę wybiorę najładniejszy egzemplarz w to miejsce, we wrześniu osiąga 6-6,5m. Może to nie tyle co miejsce a dbałość o tą wybraną sztukę ale pozostałe okazy nigdy go nie doganiają. Widoczny na pierwszym zdjęciu Maurelli przy garażu ma aktualnie 3,5m.

amorphophallus - 2017-07-03, 17:10

A oto kolejny raz w tym roku zawitali do mnie mali podopieczni ;)