FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Magda_
2015-04-18, 08:16
Moja cytrynka straciła wszystkie liście....
Autor Wiadomość
Biedronka 

Wysłany: 2015-04-16, 12:48   Moja cytrynka straciła wszystkie liście....

Pomóżcie.... kupiłam na allegro piękna cytrynkę... mieszkam w Lublinie woda jest tutaj bardzo kamienista więc bałam się że podlewana kranówką ma za słabe ph, więc podlewałam ją wodą z octem... niestety... cytrynka wydała jeden owoc i zaczęła tracić liście. Przeczytałam na jakimś forum że żeby dopieścić cytrusy to trzeba im zrobić specjalną mieszankę z włókna kokosowego, perlitu, wermikulitu i ziemi. Zrobiłam to ale może w złej proporcji bo cytrynie nadal opadały liście i żółkły te żyłki na liściach. Przesadziłam teraz ją do nowej ziemi specjalnej do cytrusów ponad miesiąc temu. Obcięłam wczoraj uschnięte gałązki i teraz wygląda tak http://fotoo.pl/show.php?...411-1-.jpg.html
Pomóżcie co mam zrobić żeby wróciła do życia....

Biedronka 

Wysłany: 2015-04-17, 08:25   

[img][/img]

Teraz cytryna wygląda tak...

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2015-04-17, 18:55   

Ja trzymam swoje cytrusy w ziemi kupionej w jakimś markecie (przeznaczonej dla cytrusów) i żyją. Jeśli masz bardzo twardą wodę, to ja przegotuj (kilka minut) i odstaw na jakiś czas. Potem zlej i podlewaj nią roślinę. Musisz jednak bardzo uważać z wodą, bo roślina w tym stanie (brak liści) potrzebuje jej bardzo mało. Jak przesadzałaś to zwróciłaś uwagę na korzenie? Były zdrowe? Nie zgniły? Poza tym musisz uzbroić się w cierpliwość - odbijanie może potrwać długo (tygodnie, jeśli nie miesiące).

Magda_ 

Wysłany: 2015-04-18, 08:15   

Przed przegotowaniem najlepiej przepuścić wodę przez filtr, choćby typu Britta. Myślę, że cytrus został zalany :(
P.S. Przenoszę temat do działu porad.

fotograf 

Wysłany: 2015-04-18, 18:43   

Nie radziłbym ślepo używać dzbanków typu Brita, one działaja na zasadzie wymieniania kamienia (wapnia) z wody na sól.

Jeśli ktoś ma mało twardą wodę, ma po przepuszczeniu mało soli w wodzie
Jeśli masz wodę bardzo twardą, otrzymasz wodę z większą ilością soli, a cytrusy NIE LUBIĄ soli.
Sól wykańcza cytrusy szybko.
W ten sposób załatwiłem 20 siewek pomelo, które jest najbardziej wrażliwym na sól cytrusem.

Od pół roku podlewam siewki trifoliaty wodą kranową z octem. Daję 2 ml octu na litr wody, wstrząsam i podlewam.
PH takiej wody to 5,5-6. Mam tych siewek 12 i tylko jedna ma pewne problemy z osiąganiem dobrego koloru młodych liści, po prostu zajmuje jej dłużej, żeby osiągnąć ładny ciemnozielony kolor.

Ocet jest kwasem słabym, w podłożu istnieje 2-3 dni, potem rozkładają go bakterie glebowe.
Ocet nie zmienia pH podłoża na dłużej, pomaga tylko obniżyć tymczasowo pH wody do podlewania, żeby korzenie miały ułatwione wchłanianie mikroelementów.

Najszybciej przelałaś tą roślinę, a mówiąc ściślej zadusiłaś, czyli nie dałaś jej wystarczająco dużo powietrza.

Przesadź ją w przewiewne podłoże, tylko nie kupuj ziemi, która jest oparta na mulistym torfie. Dodanie perlitu do błotnistej ziemi niewiele poprawia, chyba że dasz go 50/50%.

Polecam Ci dwa rodzaje podłoża, oba możesz znaleźć choćby w OBI:
1. podłoże do storczyków Athena, które składa się z drobnej kory sosny pinii i torfu włóknistego

lub

2. drobna kora sosnowa Athena + perlit (proporcja 4:1), możesz dorzucić do tego garść jakiegokolwiek torfu wg uznania.

Kora w OBI kosztuje 5 zł za worek 20 litrów, tańszego i lepszego podłoża nie znajdziesz: ma pH nieco poniżej 6, jest lekka, nie zbija się w doniczce i zapewnia stały dostęp wody i tlenu.

Jeśli wybierzesz te podłoża, nawozisz od razu nawozem sztucznym,
o składzie N-P-K 9-3-6 z dodatkiem magnezu i żelaza.

Z nawozów sypkich, do rozpuszczania używam i polecam "Nawóz interwencyjny do iglaków Substral Magiczna Siła" w opakowaniu pomarańczowym lub Agrecol "Nawóz do Różaneczników" w opakowaniu fioletowym. Oba w składzie mają dużo magnezu i żelaza.

Z nawozów płynnych można spróbować takich, ale osobiście ich nie używałem:
Agrecol do roślin zielonych w żelu 9-3-6.
Fruktus do roślin zielonych 6-3-6,
Planta Vit do roślin zielonych 6-3-6
Bioekor, nawóz organiczno-mineralny dla roślin ozdobnych z liści 7-3-6
lub o podobnym składzie.

Wiele osób przelewa swoje cytrusy, ale kolejne i tak sadzi w takie samo muliste i źle napowietrzone podłoże.
Może jednak zdecydujesz się na zmianę ?

To drzewko rośnie w prawie czystej korze i przez całą zimę spędzoną w mieszkaniu nie spadł mu żaden listek:

Te siewki podlewam wodą z octem od pół roku:

Odpowiedz do tematu