FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Lima Radka
Autor Wiadomość
pohel 

Wysłany: 2015-03-22, 22:50   

Mówi się, że nie ma na świeci ideałów wśród ludzi,
ale twoje cytrusy są bliskie temu określeniu :) :) <bravo>

Marcin_ 

Wysłany: 2015-06-23, 16:38   

Radek, jak tam lima? Pewnie zawiązały się nowe owoce? :)

Radek 

Wysłany: 2017-10-07, 21:07   

Lima nie zawiodła mnie w żadnym sezonie od kiedy ją posiadam. Co roku z drzewka zrywam kilkanaście albo i więcej owoców. W tym roku część zerwałem wczesnym latem, były jak zwykle smaczne. Kilka doczekało się jesieni i zerwałem je niedawno. W smaku coś wspaniałego, owoce można spokojnie jeść jak mandarynki i pomarańcze, ewidentnie czuć w smaku wpływ właśnie pomarańczy słodkiej, która jest jednym z rodziców limy Pursha. Jestem bardzo zadowolony z tej odmiany :D Na drzewku wisi już kolejne pokolenia (a w sumie dwa) owoców, które będą dojrzewać w przyszłym roku :D

Marcin_ 

Wysłany: 2017-10-09, 10:16   

Pursha imponująca! :) Ten cytrus jest jedyny w swoim rodzaju, w owocach łączą się cechy limy, mandarynki, pomarańczy. Czy owoce tak jak wcześniej dojrzewają ok. 12 miesięcy?

Radek 

Wysłany: 2017-10-11, 18:51   

Marcin_, dzięki za odpowiedź! :D Owoce dojrzewają około 10 miesięcy, chociaż mogą na drzewku powisieć dłużej. Ciekawe jest to, że dawniej drzewko kwitło głownie na wiosnę, teraz przesunęło się to na lato i owoce dojrzewają pod chmurką w pełnym słońcu, dlatego nabierają wyśmienitego smaku :D

MariooT 

Wysłany: 2017-10-11, 20:53   

Gratuluje drzewka, masz bardzo ładne i zdrowe cytrusy.
Jakiego podłoża używasz ?

Pozdrawiam kolegów z Podkarpacia :)

Radek 

Wysłany: 2017-10-11, 21:58   

MariooT, dziękuję bardzo :) Lima akurat rośnie od kilku lat w standardowej ziemi uniwersalnej. Część cytrusów mam posadzone w mieszance kory, gliny oraz ziemi uniwersalnej pH 5,5-6,5 w stosunku 1:1:1. Efekty są zadowalające. Oczywiście glinę uprzednio wysuszyłem i rozkruszyłem tak, aby miała konsystencję bliską piasku. Jej zadaniem jest zatrzymywanie wody (w upały niektóre cytrusy musiałem podlewać dwukrotnie w ciągu dnia) oraz akumulację składników nawozu. Przynajmniej w teorii <lol3> Natomiast kora to składnik poprawiający strukturę podłoża oraz stanowiący źródło materii organicznej (z czasem kora ulegnie rozkładowi). Z tego względu do takiej mieszanki dodawałem niewielką ilość piasku, który również nieco poprawi warunki tlenowe. Oczywiście to mój pomysł na podłoże, każdy może mieć inny. W moim przypadku z uwagi na stosunkowo dużą ilość gliny łatwiej jest o przelanie cytrusów. Całe szczęście nie mam z tym problemów :wink:

Odsyłam również TUTAJ, bardzo pomocny artykuł autorstwa Eugeniusza.

Również pozdrawiam z Podkarpacia! :D A z Rzeszowem mam masę przyjemnych wspomnień i żadnego negatywnego :lol:

MariooT 

Wysłany: 2017-10-12, 09:22   

Ja testuję mieszankę kory kompostowanej, ziemi uniwersalnej oraz zwykłej ziemi ogrodowej (z kretowiska) w stosunku mniej więcej 3:2:1. Dużo kory zapobiega przelaniu rośliny, co czasem się zdarzało. Najważniejsza w tesach będzie tak naprawdę zima ponieważ w bloku są warunki na zimowanie takie jakie są. W latach wcześniejszych dużo cytrusów w zwykłej ziemi marketowej przez zimę traciłem właśnie ze względu na podlewanie oraz szkodniki (tarczniki).

Radek 

Wysłany: 2017-10-12, 14:56   

MariooT, dlatego napisałem, że najlepiej, aby każdy sam dopracował mieszankę dla swoich roślin. Ja swoje cytrusy zimuję w chłodnej piwnicy.
Co do tarczników to ja zwalczam je olejem Treol. Oczywiście są też inne podobne środki zwalczające te szkodniki :wink:

Marcin_ 

Wysłany: 2017-10-13, 10:26   

Ciekawe rzeczy piszecie o mieszankach podłoża. Ja też kiedyś dodawałem gliny z działki do podłoża i byłem zadowolony w każdych proporcjach, nawet w samej glinie cytrusy rosły dobrze. Jeżeli chodzi o korę, to w domieszce ok. 10% (1 część kory na 9 części podłoża) sprawdzała się u mnie najlepiej. Większe ilości, np. pół na pół kory z podłożem torfowym, nie przeszkadzały cytrusom, ale był wtedy kłopot z ziemiórkami. Natomiast skrajna mieszanka 5-1-1 (5 części kory, 1 część perlitu, 1 część torfu), polecana na zagranicznych forach, u mnie źle działała na cytrusy, a na ziemiórki bardzo dobrze. :wink:
W końcu przeszedłem do najprostszej opcji - używam teraz ziemi uniwersalnej z Biedronki + 10% perlitu i jestem bardzo zadowolony. Ziemia ma nazwę Gardenic, sprzedają ją na wiosnę w workach 20 l. Nie ręczę za nich, czy na następną wiosnę nie obniżą jakości, ale przez ostatnie dwa lata w tych workach była na prawdę dobra dla cytrusów ziemia.

Odpowiedz do tematu