FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Cytron Marcina
Autor Wiadomość
Magda_ 

Wysłany: 2010-08-19, 08:28   

Bardzo ciekawy temat, tylko żeby móc pobawić się w takie "uwiecznianie" zapachów, to trzeba by chyba na ten cel poświęcić sporo naszych cennych okazów :???:

Nomad 

Wysłany: 2010-08-19, 09:09   

Ja kiedyś próbowałem wydestylowac olejki eteryczne ze skórki chyba pomarańczy.
Najpierw należało wycisnąc skórkę, wychodził wtedy taki gęsty płyn, o silnym zapachu.
Później trzeba to było wydestylowac na parze wodnej, dokładnego procesu nie pamiętam, robiłem to jeszcze w podstawówce, wyszło mi kilka kropel :-D

Może w najbliższym czasie spróbuje znowu?

Magda_ 

Wysłany: 2010-08-19, 17:15   

Nomad, popróbuj i podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami, oczywiście wraz z dokumentacją fotograficzną :) Przydałby się osobny temat poświęcony temu zagadnieniu...

Marcin_ 

Wysłany: 2015-06-23, 13:42   

Po paru latach zaczynam znowu przygodę z Ręką Buddy. :) Zraz mam od rrradzia. Szczepiony wiosną na cytrynie skierniewickiej.

ORINOCO 

Wysłany: 2015-06-29, 15:58   

Powodzenia <super>
Masz jeszcze ten zasuszony owoc?

Marcin_ 

Wysłany: 2015-06-29, 16:38   

Mam, ale gdzieś go schowałem i próbuję sobie przypomnieć gdzie. :-D

Marcin_ 

Wysłany: 2016-01-22, 16:22   

Tym razem cytron dobrze znosi zimę. Ma zimowanie w chłodzie, koło 10 stopni. Zdjęcie mam z września, ale od tej pory się nie zmienił, więc aktualne. Wyrósł wysoko przez lato, zaskoczył mnie tempem wzrostu. :) Obok dla kontrastu stoi mandarynka Karlik, oba cytrusy były szczepione wiosną 2015.

Marcin_ 

Wysłany: 2017-11-12, 11:17   

Cytron teraz jest na zimowisku, przez sezon stał na balkonie.

W tym roku nie kwitł, teraz się coś zebrał na kwiatki, tylko pora nie ta :}

W tamtym roku miał jeden owoc:

Radek 

Wysłany: 2017-11-12, 19:32   

Świetny pokrój mu nadałeś, wygląda niesamowicie. Dość wysoki jest ten cytron. Gratuluję zeszłorocznego owocu i trzymam kciuki, aby w przyszłym roku utrzymały się kolejne owoce :D

MariooT 

Wysłany: 2017-11-12, 22:11   

Roślina rośnie jakbyś drożdżami podlewał :)
Skierniewicka była ukorzenionym zrazem czy siwką?

Marcin_ 

Wysłany: 2017-11-13, 16:50   

Radek, pewnie coś go jeszcze przytnę po zimie, teraz coś rośnie i się wyciąga. Mam nadzieję że w następnym roku zaowocuje :)

MariooT, hehe to po prostu dobry materiał genetyczny. ;) Miałem kiedyś dawno też cytrony ręcę buddy, ale tamte gorzej rosły, chorowały w zimie, wypuszczały często zdeformowane liście. Wyraźnie były czymś zawirusowane. Ta roślina rośnie dobrze, wygląda na to, że jest wolna od wirusów.

Podkładka to ukorzeniona skierniewickia.

MariooT 

Wysłany: 2017-11-13, 18:42   

Ręce buddy to chyba taką urodę mają, w innym wątku też o tym pisałem, że są ładne ręce buddy ale czymś zainfekowane.

Ja na wiosnę myślę mocno przyciąć skierniewicką wiec tez trochę zrazów będzie, tylko czy nie lepiej ukorzenić sam zraz buddy niż szczepić na zrazie skierniewickiej?

Marcin_ 

Wysłany: 2017-11-14, 23:43   

Myślę, że cytron dobrze rośnie na swoim korzeniu, więc na dłuższą metę to obojętne czy będzie ukorzeniony czy zaszczepiony na czymś. Ale po zaszczepieniu na sensownej podkładce szybciej urośnie nam drzewko.

Dla porówniania cytron ukorzeniony w tym samym czasie, co tamten był zaszczepiony

MariooT 

Wysłany: 2017-11-15, 09:21   

Pytam bo sam mam zamiar szczepić i dobieram najlepsze podkładki. cytryns skierniewicka ukorzeniona będzie taką samą dobra podkładką jak siewka?

Marcin_ 

Wysłany: 2017-11-15, 18:38   

Tak, ukorzeniona skierniewicka jest dobrą podkładką dla cytrusów takich jak cytron, cytryna, lima. Zaszczepione na skierniewickiej szybko rosną i z kwitnieniem nie powinno być problemów. Siewki skierniewickiej też są fajnymi podkładkami, tylko one się bardzo między sobą różnią. Niektóre rosną dobrze, a inne słabo - szczepić najlepiej tylko na tych silnych.

Jeżeli chodzi o resztę cytrusów, szczególnie pomarańcze i mandarynki, to lepiej je zaszczepić na innej podkładce, np. na trifoliacie. Z tego co zauważyłem, na skierniewickiej te cytrusy będą mocno rosły, ale mogą słabo kwitnąć.

Odpowiedz do tematu