FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowe ukorzenianie...
Autor Wiadomość
snow0010 

Wysłany: 2014-12-28, 17:25   Zimowe ukorzenianie...

Jak przystało na cytrusomaniaka korzystam z każdej okazji aby eksperymentować z cytrusami. Trzy tygodnie temu będąc w tesco na stoisku z owocami zauważyłem cudne drzewko limequata. Drzewko bardzo okazałe bo miało chyba z 1,80 m i posiadało dużo owoców. Oczywiście nie omieszkałem "pożyczyć" sobie jednego owocu :) Limequat miał również złamaną ok. 15 cm gałązkę. Oczywiście zabrałem ją również ze sobą :wink:
Po przyjściu do domu usunąłem uschnięty liść i rozszczepione miejsce złamania. Następnie do ziemi i całość postawiłem na akwarium. Pokrywa dość mocno się rozgrzewa i uznałem że będzie to dobre miejsce. Aby dostarczyć trochę więcej miejsca zrobiłem prowizoryczne odbłyśniki z folii aluminiowej i wykorzystałem światło wydostające się z akwarium.

Dzisiaj po trzech tygodniach zauważyłem że coś zaczyna się dziać z gałązką. Wiadć że zaczyna wypuszczać listki :lol: Ciekawe czy juz się ukorzeniła czy to tylko efekt "rozpędu" odłamanej gałązki?

Tydzień temu byłem ponownie w tym samym tesco i znowu ktoś nieuważny złamał gałązkę. Pomyślałem że wezmę również i ta bo zwiększę szansę na udane ukorzenianie. Obecnie wygląda to następująco:

Jak myślicie jest szansa na pozytywne ukorzenianie o tej porze roku? Mierzyłem temperaturę podłoża i wynosi ona w dzień około 26-27 stopni a w nocy około 22 stopnie.

Magda_ 

Wysłany: 2015-01-16, 09:48   

Jak widać, wszystko jest możliwe, a Twój kumquat ma ogromną wolę życia <super> Myślę, że na tym etapie istotniejsze będzie światło, niż wysoka temperatura... jedno i drugie, to byłby już prawdziwy luksus.

snow0010 

Wysłany: 2015-01-16, 19:58   

Magda_, Wolę życia może i ma ale póki co jednak korzeni puścić nie chce <bije> Sprawdzałem parę dni temu i korzeni brak. Gałązka wypuściła tylko "siłą rozpędu". Byłem dzisiaj w tym Tesco skąd pobrałem gałązki i niestety w krótkim czasie uśmiercili naprawdę piękne drzewko :(

Magda po Twoim poście postanowiłem pogrzebać w pozostałych dwóch ukorzenianych gałązkach. Ku mojemu zdziwieniu najmniejsza z nich i najwątlejsza puściła korzonek :) Mam nadzieję że pozostałym zrobi się wstyd i też pójdą w korzeń <wyśmiewacz>

snow0010 

Wysłany: 2015-02-27, 16:05   

W "zimowym ukorzenianiu" chyba 1 : 0 dla mnie :lol: Pierwsza ukorzeniania gałązka limequata wypuszcza nowe przyrosty. Dla mnie to duuuża satysfakcja :)

Pozostałe dwie gałązki dalej "milczą" :evil:

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2015-02-27, 17:23   

Bardzo ładne przyrosty. Brawo.

MariooT 

Wysłany: 2018-01-25, 21:02   

Odgrzeję temat szkoda, że zdjęć już nie widać.
Tegoroczne ukorzenianie, co prawda mniej udane niż w tamtym roku gdzie przyjęło się 90% sadzonek, ale nie miałem tej zimy dobrego materiału. Niemniej pierwsze korzonki sie pojawiły Mandarynki z Lidla patyki zielone, ale korzeni pod nimi nie widać. Żarówka to 2W led typu filament 6500k

Radek 

Wysłany: 2018-01-26, 16:59   

MariooT, gratuluję! Ja w tym roku też próbuję ukorzenić gałązki znalezione wśród owoców w sklepie, jednak trafiły mi się w większości prawie zasuszone skrawki. Większość zbrązowiała w ciągu jednego dnia, część do dzisiaj jest zielona więc ciągle mam nadzieję, że ukorzenianie się uda ;)

MariooT 

Wysłany: 2018-01-26, 21:11   

Ja próbuje już drugi rok :) w tamtym niestety przelałem i dopadła je pleśń w tym roku też pewnie nic z tego nie beddzie

Radek 

Wysłany: 2018-01-26, 21:44   

MariooT, ale tam na dwóch zdjęciach widać korzenie? Co w takim razie Ci się ukorzeniło?

MariooT 

Wysłany: 2018-01-26, 21:50   

Drugi rok bezskutecznie próbuje ukorzenić mandarynki z lidla. A cała reszta w tamtym roku to w 90% sukces udało się nawet z papedą ale niestety ze wzrostem to już gorzej.
Widoczne korzonki to najprawdopodobniej cytryna czerwona rosso. Ukorzeniły się dwie sztuki ale nie mam pewności co to jest.

Tak było w tamtym roku

Radek 

Wysłany: 2018-01-27, 00:39   

Źle zrozumiałem ;) Takie gałązki znalezione miedzy owocami w sklepie jest bardzo trudno ukorzenić, chociaż wiem, że jest to możliwe. Ja niestety na tę chwilę nie dysponuję odpowiednimi warunkami, żeby zwiększyć szansę na sukces. Gratuluję jednak sukcesu w ukorzenianiu pozostałych gałązek. Bardzo pomysłowe jest wykorzystanie do tego celu akwarium :)

Odpowiedz do tematu