FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Szepienie siewek cytrusów - metoda "V"
Autor Wiadomość
Radek 

Wysłany: 2009-01-22, 20:53   Szepienie siewek cytrusów - metoda "V"

Jeśli koniecznie chcemy szczepić na bardzo młodych siewkach odpowiednie będzie szczepienie metodą "V". Przemawia za tym kilka argumentów... Po pierwsze nie musimy posiadać wyrośniętego cytrusa, a jedynie 6-cio miesięczną siewkę. Po drugie młode tkanki cytrusów zrastają się bardzo szybko. wreszcie - łatwiej,a przede wszystkim lżej jest poprowadzić cięcie w młodej tkance, niż w zdrewniałym pędzie.
Opisana tutaj metoda polega na wszczepieniu w podkładkę (siewkę) młodego pędu pozyskanego z odmiany szlachetnej. Zarówno pęd jak i siewka powinny być tej samej lub zbliżonej grubości (3- 5 mm) i mieć przekrój jak najbardziej zbliżony do okrągłego. Jeśli podkładka lub zraz będą miały przekrój zbliżony do płaskiego nie będzie można wykonać szczepienia tą metodą!! (Rys. 1)

Najlepiej jako zraz wykorzystać pęd znajdujący się na szczycie korony szlachetnego drzewka. Można również użyć pędów bocznych szczytowych gałązek korony. (Rys. 2)

Przygotowujemy siewkę odpowiadającą grubości zrazu. Wyszukujemy na szlachetnym cytrusie gałązkę odpowiednią na zraz. Za pomocą sekatora odcinamy od rośliny szlachetnej wspomniany wcześniej zraz o długości 3-4 cm (w zależności od pożądanego efektu). Następnie ścinamy górną część siewki pozostawiając dwa liścienie, które następnie usuwamy. (Rys. 3)

Pozostała podkładka powinna mieć długość minimum 3 - 4 cm. Starając się poprowadzić cięcia o gładkiej powierzchni, rozcinamy podkładkę w kształt litery V lub podłużnie na długość odpowiadającą nacięciu zrazu. (Rys. 4)

Rozcięcie w podkładce powinno mieć długość ok. 1,5 - 2 cm i być w miarę symetryczne. Zraz natomiast przycina się tak, aby pasował do otrzymanego rozcięcia. (Rys. 5)

Po umieszczeniu zrazu w szczelinie należy miejsce łączenia obu części przyszłej rośliny związać folią. Musimy pamiętać, aby przy owijaniu nie zapomnieć o uciąganiu paska folii. Dzięki temu zraz dobrze przylgnie całą powierzchnią ukośnego nacięcia do podkładki. Miejsce szczepienia trzeba ofoliować tak by nie docierało do niego powietrze w przeciwnym wypadku wszystko wyschnie. Teraz usuwamy liścienie (pierwszą parę liści podkładki - siewki). Można to zrobić też wcześniej. (Rys. 6)

Po zaszczepieniu siewkę nakrywa się workiem z klipsem w celu ograniczenia parowania (na okres około 2 tygodni). (Rys. 7)

Po około 2 tygodniach następuje połączenie szczepionych pędów i można liczyć na wzrost zaszczepionego pędu. Jednak dopiero po dwóch miesiącach można myśleć o zdjęciu folii, przytrzymującej miejsce połączenia.

UWAGA!
Często zdarza się, że po odcięciu wierzchołka siewki wypuszcza ona odrosty z kącików miedzy liścieniami a łodyżką. Są one niepotrzebną konkurencją i należy je usunąć, odcinając je razem z liścieniami i dla pewności fragmentami skórki łodyżki.

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-23, 16:20   

Myślę że można się pokusić w marcu czy kwietniu i popróbować, mając zrazy i podkładki eksperymenty są wskazane, sam osobiście zaszczepię tą metodą, myślę że do kwietnia moje podkładki podrosną wystarczająco by na nich dokonać szczepienia. Temat uważam opracowany ciekawie, szczególnie przydatny dla niecierpliwych, którzy nie chcą czekać z hodowlą podkładek do uzyskania przez nie odpowiedniej grubości - prawidłowej do typowego szczepienia. :wink:

michoo_ 

Wysłany: 2009-01-23, 17:45   

Ja już próbowałem takiego szczepienia, z tym, że nie nacinałem V na podkładce, a po prostu nacinałem po środku łodygi wzdłuż... i w to miejsce wciskałem zraz ale już podcięty na V... i powiem, że jest to bardzo dobry sposób dla młodych siewek...

Esper 

Wysłany: 2009-04-23, 07:57   

Hym większość kalamondyn które przyjeżdżają do OBI jest tak szczepiona, w tym także moja, uważam że metoda warta zainteresowania gdyż wcześnie wykonana sprawia, że prawie nie widać miejsca szczepienia, a kształt litery V zwiększa powierzchnię przylegania co powinno ułatwić przyjmowanie się zrazów. Kto wie, może sam będę miał możliwość już niedługo jej spróbować :)

pawel001 

Wysłany: 2009-05-11, 17:07   

Ciekawa metoda. Muszę ją jak najszybciej wypróbować. Jak się uda to napisze :smile:

muut 

Wysłany: 2009-05-27, 13:10   

Hm... a ja czegoś tu nie rozumiem. Piszesz, że pęd i siewka ma mieć 3-5mm grubości a na rysunku wskazujesz na 1,5-2 mm. Może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi?

Radek 

Wysłany: 2009-05-27, 16:23   

muut napisał/a:
Hm... a ja czegoś tu nie rozumiem. Piszesz, że pęd i siewka ma mieć 3-5mm grubości a na rysunku wskazujesz na 1,5-2 mm. Może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi?

Oj, wkradła się mała pomyłka przy pisaniu. Już wszystko poprawione. Mam nadzieję, że przez moje niedopatrzenie nikt nie zmarnował żadnej siewki cytrusa? ;> :wink:

pawel001 

Wysłany: 2009-05-27, 18:39   

Szczepiliście tą metodą?? I jakie były rezultaty?

mommy_b 

Wysłany: 2009-05-27, 19:10   

Ja zaszczepiłam tą metodą pomarańczę i kumquata na młodych siewkach (ok 6 m-cy) z pozytywnym skutkiem. Można efekty zobaczyć w moim temacie o pomarańczach i kumquacie.

Ziomex2073 

Wysłany: 2010-05-16, 19:16   

A można prosić o zdjęcia a nie o rysunki?? Bo nie wiem jak nacinać??:D:D... Z góry thx

Mariusz_ 

Wysłany: 2010-05-16, 19:48   

Myślę, że podana tu metoda szczepienia jest wręcz łopotologicznie przedstawiona i nie wymaga jakiegokolwiek rozwijania i posiłkowania się fotografią.
Czego tu można nie rozumieć.

Ziomex2073 

Wysłany: 2010-05-16, 19:57   

jak np. zrobić takie nacięcie V?? Bo zwykłym nożem nie zrobię takiego nacięcia... Czy muszę kupić sekator np. taki:
http://www.winnica.shop.pl/product.php?id=3105

Radek 

Wysłany: 2010-05-16, 20:46   

Zwykłym nożem bez problemu zrobisz takie nacięcie. Jeśli zaś wątpisz w swoje umiejętności po prostu natnij wzdłuż podkładkę i tam wsuń zraz. To alternatywna opcja co do tego szczepienia. Jest bardzo przydatna przy młodych siewkach, które są cienkie i nie ma możliwości wycięcia ich na kształt litery V. :wink:

Mariusz_ 

Wysłany: 2010-05-20, 09:35   

Radek napisał/a:
po prostu natnij wzdłuż podkładkę

Ziomex2073, i chyba już wszystko wiesz? :wink:

W tych kalamondynach z OBi można zauważyć właśnie tą metodę zastosowano do szczepienia. W tych mniejszych.

sebbol01 

Wysłany: 2010-05-26, 00:01   

Czy wspomniane 2 tygodnie trzymania pod folią są wystarczające ? Nawet jeżeli nie widać na zrazie nowych przyrostów. Pozdro.

Odpowiedz do tematu