FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Owocowanie laura szlachetnego
Autor Wiadomość
araukar 

Wysłany: 2010-09-04, 14:13   Owocowanie laura szlachetnego

Jestem szczęśliwym posiadaczem laura szlachetnego . Roślinkę pozyskałem z nasionka przywiezionego z okolic Florencji . Nasionko poszło do donicy w 2002 roku czyli roślina ma w tej chwili 8 lat . Obecnie trzymam go w pojemniku , kastrze budowlanej o pojemności 90 litrów ( poprzednio miałem go w donicy 70 litrów) Kastra budowlana ma tę zaletę ,że jest bardziej elastyczna i nie pęka podczas przenoszenia , przewożenia rośliny do zimowego lokum. Jest również dużo trwalsza . Swojego laura nie kształtuję , nie przycinam przynajmniej do tej pory . Roślina nie przycinana ma od kilku sezonów mnóstwo kwiatów , ale ani razu nie doczekałem się swoich nasion . W tym roku miałem dużo zawiązków , ale podczas mojej nieobecności ( byłem na wczasach w te największe lipcowe upały) wszystkie owocki odpadły .

[ Komentarz dodany przez: Sebastian: 2010-09-07, 10:40 ]
Poprawiłem link do zdjęcia. Wstawiaj zdjęcia jako miniaturki. Admin

Magda_ 

Wysłany: 2010-09-04, 17:30   

Wspaniały okaz <super> Piszesz, że nie przycinany, ale chyba podskubujesz go od czasu do czasu, w celach kulinarnych? :) Ma piękną zwartą budowę... jak go zimujesz? Mój pomimo, iż całe lato stoi w ogrodzie na słońcu, bardzo nieładnie się "wyciągnął" :wink:

araukar 

Wysłany: 2010-09-04, 18:03   

Masz rację jest użytkowany od lat w celach kulinarnych . Pytasz jak jest zimowany? . Z racji ,że wawrzyny wytrzymują krótkotrwale nawet minus 10 do 12 stopni Celsjusza to nie boję się go trzymać od mrozów do mrozów . W praktyce wygląda to tak ,że wyciągam go po 15 marca na dwór , a wstawiam do garażu gospodarczego na początku grudnia ,. Garaż posiada duże okno i całą zimę jest tam widno. W zeszłym roku zmodernizowałem dach garażu ( dodatkowy wieniec , wełna mineralna gruba na 20 cm do powstałej w wieńcu przestrzeni , następnie więźba drewno i papa termozgrzewalna) . Taki zabieg spowodował to ,że nawet w mrozy poniżej minus 25 stopni wewnątrz temperatura nie spada poniżej minus 3 stopnie Celsjusza . Jeżeli mrozy są długotrwałe do zapalam piecyk gazowy typu fen na najniższą oszczędną opcję . W tym garażu stoją obok laura, oleandry ,oliwki, agawy , trachycarpusy i moja 4 letnia araukaria chilijska.

Magda_ 

Wysłany: 2010-09-05, 10:38   

Czyli masz komfortowe warunki do przechowywania śródziemnomorskich okazów! U mnie niestety ani garażu, ani piwnicy... pozostaje jedynie pomyśleć o przeróbce nieogrzewanego strychu :wink: , tylko kto tak wysoko zechce wtachać te ciężkie donice?

Sebastian 

Wysłany: 2010-09-07, 09:43   

<super> Przy takim krzaku, to możesz się zająć sprzedażą liści w celach zarobkowych :lol:

Adam 

Wysłany: 2010-09-26, 14:20   

o tak, a dużo liści już ususzyłaś do celów własnych??

araukar 

Wysłany: 2010-09-26, 19:16   

Liści nie suszę . O wiele bardziej aromatyczne są świeże i tylko takich używam . W średniowieczu w czasie epidemi i w czasie tzw morowego powietrza palono świeże gałązki laura w celu odkażenia powietrza . Jaką to miało skuteczność ? nie mam pojęcia.

Adam 

Wysłany: 2010-09-26, 20:05   

rozumiem, każdy ma swój gust!

araukar 

Wysłany: 2010-10-23, 14:50   

Zrobiłem dzisiaj zdjęcie gałązki na której widać pączki kwiatowe.Pączki roślina wytwarza na przełomie lipca i sierpnia . W takim stanie pączki wiszą przez całą jesień , zimę i na wiosnę rozbijają się . Bardzo ładnie pachną , takim migdałowo,goździkowym aromatem. Roślina wytwarza tysiące kwiatków.

araukar 

Wysłany: 2011-03-19, 12:55   

W zeszłym tygodniu wystawiłem roślinę na zewnątrz . Nieźle przezimowała . Ma nawiązanych tysiące pączków kwiatowych

Magda_ 

Wysłany: 2011-03-19, 14:22   

Ależ to już olbrzym :shock: Czy zamierzasz zostawić go już na dworze, bez względu na nocne przymrozki :?: Też swoje laury wystawiłam, ale jak wczoraj zaczęło zacinać lodowatym śniegiem z deszczem, to pobiegłam i schowałam je do domku narzędziowego :wink:

araukar 

Wysłany: 2011-03-19, 14:28   

Mafciu one wytrzymują krótkotrwałe mrozy do minus 10 stopni Celsjusza tak,że byle przymrozki nic im nie robią . Co roku mniej więcej w tym samym czasie wystawiam swojego laura i jeszcze nigdy nie zauważyłem jakichkolwiek uszkodzeń mrozowych .

Magda_ 

Wysłany: 2011-03-19, 14:34   

-5 stopni już przetestowałam, ale na więcej nie miałam odwagi :roll: Dobra, jutro wracają pod chmurkę :)

mariusz11 

Wysłany: 2011-03-19, 22:30   

Będąc w styczniu we Włoszech,prov.Mantova temperatury nocą spadały do -7 a oliwki i żywopłot z liścia laurowego nie nosiły żadnych śladów mrozu.

ewica65 

Wysłany: 2011-03-21, 22:35   

Ale potrafią i laury i oliwki ucierpieć z powodu mrozów, nawet tych krótkich i o niezbyt niskich temperaturach.

Odpowiedz do tematu