FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomarańcze - fotograf
Autor Wiadomość
fotograf 

Wysłany: 2011-02-17, 17:51   Pomarańcze - fotograf

Zakładam pierwszy wpis na temat mojej zaszczepionej pomarańczy Tarocco. Zrazy dostałem od Magdy - wielkie dzięki :) Jeden z nich zaszczepiłem tydzień temu na cytrynie skierniewickiej i oto efekt:

Zrobiłem dość długie cięcie, bo więcej niż 3 centymetry.
Trochę wcześniej zaszczepiłem dwa uśpione oczka metodą okulizacji. Oczka pochodziły znowu ze sklepowych hiszpańskich klementynek, tym razem z L'Eclerca :) . Oczka są zaszczepione drugi tydzień i na razie nie czernieją.

Myślicie, że jest jakaś szansa na wybicie oczek bez ścinania zrazu pomarańczy?

Szkoda mi jednego, ale drugiego też. Nie spodziewałem się szczerze mówiąc, że oczka z tych mandarynek się przyjmą :)

ernest515 

Wysłany: 2011-02-17, 17:59   

No to widać że można szczepić o nieodpowiednich porach <bravo> <super> Mi się wydaje że jak tylko oczka się przyjmą to też zaczną wybijać :wink: Jeśli możesz to powiedz mi skąd bierzesz tą białą taśmę/folię ??

Magda_ 

Wysłany: 2011-02-17, 18:42   

O rany fotograf, ale mumia :o :!:

fotograf 

Wysłany: 2011-02-17, 19:44   

He, he, trochę tak wygląda.
Szczepienie owijam albo taśmą elektroizolacyjną do kabli, ale trzeba kupić taką prawie bez kleju (są różne), albo taśmą ze sklepu ogrodniczego (takie paski po 20 cm).
Najmocniej chyba jednak ściska właśnie ta taśma izolacyjna, jest bardzo sprężysta.
To po wierzchu to tylko żeby zapobiec wysychaniu - teflonowa taśma do uszczelnień rur, kranów itp.

fotograf 

Wysłany: 2011-02-18, 21:15   

I jeszcze jedno - myślę, że żeby szczepienie - nawet zimowe - się udało, podkładki muszą być w odpowiedniej fazie. Ja swoje kupowałem w szkółce, więc były wypasione i już na dobre rozpoczęły wegetację, wypuściły już młode pędy i kwiaty, miazga była śliska a kora bardzo łatwo odchodziła od drewna.
To tak na wypadek, jakby ktoś chciał popróbować szczepień zimowych :)

Eugeniusz 

Wysłany: 2011-02-19, 09:05   

Jeżeli chodzi o szczepienie na różnej wysokości pędu to najczęściej bywa tak, że jeżeli nowe przyrosty wystąpią w przybliżonym czasie to szczepy mają rację bytu i przeważnie rozwijają się wszystkie.Jeżeli natomiast z jakiegoś powodu np. jedno oczko nie wybije na czas to potem z reguły nie ma już szans na swój rozwój. Energia i soki kierowane są na zasilenie i rozwój nowych pędów,które zdołały już się wybić wcześniej.Takie opóźnione oczko najczęściej pozostaje zielone ale jest tzw. śpiące i już nigdy nie budzi się do wzrostu. Chyba, że postanowimy ściąć całą koronę tuż powyżej miejsca takiej okulizacji.Wtedy chcąc nie chcąc takie oczko uśpione znów jest pobudzane do życia. :)
U nas pomoc bez opłat na wyciągnięcie ręki. www.naszecytrusy.pl- to największa baza wiedzy o roślinach cytrusowych w Polsce. Wszystkie informacje czekają na Ciebie. Twoje zainteresowania szybko staną się tutaj WIELKĄ pasją./ Admin

fotograf 

Wysłany: 2011-02-25, 19:43   

Pomarańcza wygląda tak:

Oczka mandarynki (na dole owinięte folią) nic się nie zmieniły i nie wybiły, ale są zielone :)

Magda_ 

Wysłany: 2011-02-25, 19:56   

Kurcze, szkoda że tak daleko mieszkasz, bo zaraz bym po nauki ruszyła :wink: Super szczepienie <super>
Wiesz, ale tak coraz częściej się zastanawiam, czy to rzeczywiście jest Tarocco. Kupiłam ją w Naszym Sklepiku z etykietką, ale przecież Eugeniusz jasnowidzem nie jest i jeśli na Sycylii pomylili drzewka... Tarocco jest pomarańczą krwistą, czyli o czerwonym miąższu i dość ostrym jak na pomarańczę smaku. Te owoce były słodziusieńkie i... pomarańczowe. Wprawdzie na skórce zdarzał się delikatny czerwonawy rzucik, ale czy to wystarczy :?:

Józefina 

Wysłany: 2011-02-25, 20:01   

No właśnie. Na te nauki, to ja bym się też wybrała. Wcześniej nawet by mi w ogóle nie przez myśl nie przeszły jakieś szczepienia. Szczepi to się dzieci przeciwko różnym chorobom :-x .
Ale obserwując Twoje dokonania coraz bardziej nabieram chęci na własne próby.

fotograf 

Wysłany: 2011-02-26, 09:35   

Dzięki, Tarocco jest chyba najmniej krwistą z tych krwistych odmian pomarańczy :)

fotograf 

Wysłany: 2011-03-16, 20:49   

Pomarańcza trochę podrosła:

Magda_ 

Wysłany: 2011-03-17, 09:21   

Aż się wierzyć nie chce :shock: <bravo> <bravo> <bravo>
W jakiej temperaturze trzymasz roślinki po zaszczepieniu :?:

fotograf 

Wysłany: 2011-03-17, 09:48   

Według termometru na oknie - 22 stopnie.

fotograf 

Wysłany: 2011-08-26, 00:42   

Pomarańcza wcale nie rośnie tak szybko, jak sobie wyobrażałem. Dziś dodatkowo opadły trzy liście - nie wiem czy ze starości czy to jakas choroba?

Mariusz_ 

Wysłany: 2012-01-07, 18:13   

Co tam u Tarocco słychać ? Jak znosi naszą zimę?

Odpowiedz do tematu