FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Magda_
2012-09-07, 11:00
Cytryna(?) Nannerl
Autor Wiadomość
Nannerl 

Wysłany: 2012-09-02, 19:32   Cytryna(?) Nannerl

Witajcie!

Jest to mój pierwszy post na tym forum. Prędzej Was trochę obserwowałam, ale dopiero teraz odważyłam się napisać ;)

Otóż mam problem. Wiem, że cytrusy z pestki późno owocują. Moja cytryna (w sumie dokładnie nie wiem jaki to cytrus) ma ok. 12 lat (tzn. tyle jest u mnie już), przyniosłam ją jako małe dziecko ze szkoły i wtedy miała już ok. 30-40 cm. Obecnie mierzy 180 cm i nadal nie owocuje. Nigdy przy niej nic nie majstrowałam, po prostu rośnie sobie w dobrej ziemi (czarnoziem) i tak rozwija powoli. Podlewam ją wodą z deszczówki i nie nawożę. Na wiosnę jest wystawiana na dwór, a w zimie jest w miarę chłodnym pomieszczeniu o średnim natężeniu światła (na wschód). Chciałabym jej jakoś dopomóc w dalszym rozwoju. Czy tak duży okaz można jeszcze szczepić by móc przyśpieszyć owocowanie? Jak tak, to jaką metodą? Znajomy zna się na szczepieniu kaktusów i mógłby mi ewentualnie w tej sprawie dopomóc, jeśli to byłoby możliwe.
Jakby ją tu ładnie wymodelować (przyciąć jej liście)? Proszę o pomoc.
Słyszałam o docinaniu liści i przywiązywaniu konarów w celu wygięcia w dół. Czy to naprawdę pomaga?
Dziękuję z góry za porady.
Dołączam fotki.

P9014362a.jpg
Plik ściągnięto 123 raz(y) 81,23 KB

P9014361a.jpg
Plik ściągnięto 138 raz(y) 160,61 KB

P9014360a.jpg
Plik ściągnięto 130 raz(y) 141,44 KB

P9014359a.jpg
Plik ściągnięto 120 raz(y) 151,84 KB

Nannerl 

Wysłany: 2012-09-02, 19:39   

Jeszcze kilka fotek.

http://i163.photobucket.c...ik/P9014365.jpg
http://i163.photobucket.c...ik/P9014364.jpg
http://i163.photobucket.c...ik/P9014363.jpg
http://i163.photobucket.c...ik/P9014370.jpg

Dziś zdecydowałam się na "przygięcie" konarów i na donicę założyłam obręcz z drutu, a gałązki poprzywiązywałam do obręczy sizalowym sznurkiem. Pień cytrusa jest gruby na troche mniej niz objecie dłonia.
Pozdrawiam.

marcin964 

Wysłany: 2012-09-03, 12:47   

Jak na moje oko to chyba nie jest cytryna,bardziej mi przypomina pomarańcze lub mandarynke,ale mogę się mylić bo jestem tu nowy.Ale tak poza tym to bardzo ładne drzewko,jakiem cytrusem by nie było <bravo>

Nannerl 

Wysłany: 2012-09-03, 19:23   

Istotnie, liście pachną trochę inaczej niż cytryna. Tak bardziej na mandarynkę, lub jak jakiś płyn do okien...

Byłam dziś w rybnickim OBI w celu znalezienia jakiegoś cytrusa do szczepienia mojego drzewka, a tu tylko kalamondyny za prawie 70 zł wielkości ok. 20 cm !! ! Masakra... No więc wróciłam do siebie bez drzewka, ani zraza do szczepienia (bo tego też mi nie chcieli sprzedac) :P

environment 

Wysłany: 2012-09-03, 19:36   

Jeżeli chodzi o zrazy do szczepienia nie musisz kupować odrazu pięknego drzewka morzesz na przykład kupic cytrynę skierniewicką w supermarkecie (15 zł) a co do tych klemondyn ja tydzień temu kupiłem w OBI taką za 20 zł kliknij tutaj. Możesz także w wogule nie kupować zrazu tylko poprosić lub kupić takowy od jakiegoś forumowicza. Jednak z tym wszystkim radziłbym wsztrzymać się do wiosny gdyż o tej porze nie wykonuję się szczepień.

Nannerl 

Wysłany: 2012-09-03, 23:07   

Witam ponownie.
No wlasnie tak mysle aby sie jeszcze wstrzymac.
Szczerze mowiac, ta kalamondyna z OBI mnie nie zachwycila. Ma bardzo malutkie owoce, takie raczej dla ozdoby jedynie. Osobiscie musze przyznac ze jestem cytrynowym lakomczuchem i zadna cytryna w domowej lodowce dlugo nie polezy ;)
A widzisz, ta kalamondyna w OBI w Rybniku taka droga... Za naprawde mikrodrzewko... Coz, moze na wiosne zrobie to szczepienie na ktores z niskich galazek? Poki co, nawet nie wiem czy to jest cytryna czy inny cytrus, mozliwe ze pomarancza...
Mam jeszcze pytanie do ekspertow w dziedzinie szczepien cytrusow - przy zaszczepieniu wielogatunkowca nie miesza sie material DNA, a drzewku nie stanie sie przypadkiem nic zlego?

Bede musiala was zatem zaatakowac o jakies cytrynowe zrazy na wiosne. :)

teresakazik2 

Wysłany: 2012-09-04, 07:30   

Tak pięknego drzewka ja bym nie szczepiła , poczekaj jeszcze trochę może zaowocuje , chcąc zaszczepić musisz obciąć gałązki , usunąć liście . Posadż parę pestek cytrusów i na siewkach będziesz mógła szczepić , a te śliczne drzewko zostaw takie jakie jest :)

Nannerl 

Wysłany: 2012-09-06, 01:40   

I co, mam jeszcze 10 lat czekac... eh... :( smutne to.

dukra13 

Wysłany: 2012-09-06, 20:59   

Fakt, decyzja trudna a krzaczorek śliczny .Kwitnienie i owocowanie siewek możesz między bajki włożyć. O ile wiem jeszcze nikomu tutaj na forum nie zaowocowała siewka, bez względu na wiek.
Jeśli masz możliwość prawidłowego szczepienia szczep, tylko nie kalamondyną, bo to owoce , bez żadnej wartości. Takie drzewko utrzyma większe owoce.

Możesz ewentualnie też zostawić tak jak jest i robić z tego drzewko-choinkę na Boże Narodzenie.

krzand 

Wysłany: 2012-09-09, 10:02   

dukra13 napisał/a:
Kwitnienie i owocowanie siewek możesz między bajki włożyć. O ile wiem jeszcze nikomu tutaj na forum nie zaowocowała siewka, bez względu na wiek.

Święte słowa. Jako przykład mogą służyć moje cytrusy z pestek, starsze od niejednego forumowicza.
http://naszecytrusy.pl/forum/viewtopic.php?t=2890
Mimo, że nigdy nie kwitły i nie owocowały, sprawiają mi wiele radości, nie mówiąc o zazdrosnych spojrzeniach odwiedzających mój dom gości (ale mi się "rymnęło" :roll: ).
Teresa ma rację - szkoda tak pięknego drzewka przeznaczać do szczepienia. Lepiej poszaleć trochę sekatorkiem i formować je wg swoich wizji i fantazji.
A do eksperymentów ze szczepieniem najlepiej użyć młodych siewek. Niedługo zacznie się sezon na owoce cytrusowe, więc możesz sadzić pestek, ile dusza zapragnie. :cool:

Kyntia 

Wysłany: 2012-09-24, 13:26   

Piękne masz drzewko. Tylko pozazdrościć. Niech cieszy oko :)

Nannerl 

Wysłany: 2013-06-22, 18:52   

WRESZCIE!!! Doczekałam się. Po mojej akcji "obciągania" gałęzi za pomocą sizalowych sznurków celem wywołania sztucznego wrażenia obciążenia drzewka cytrusami w zeszłym roku, doczekałam się PĄCZKA. Co prawda tylko jeden jak narazie, ale mam nadzieję na więcej :) Drzewko bardzo się zagęściło, zwiększyło objętość swojej czupryny :-)

Jak myślicie, skoro już jeden pączek się pojawił, to są szanse na pojawienie się kolejnych?
Załączam fotki mojego dzisiejszego odkrycia.

Wreszcie się dowiem, co z tego wyrośnie, czy cytryna czy może pomarańcza :)

rupert33 

Wysłany: 2013-06-22, 19:12   

ooo super Myślę, że jak już jeden się pojawił to pojawi się więcej a może zawiąże się owocek <bravo>

Lumia 

Wysłany: 2013-06-22, 19:13   

Coś niesamowitego, szacunek!!! Ciekawe czy zawiąże się owoc.

Nannerl 

Wysłany: 2013-06-22, 19:38   

No właśnie, oto jest pytanie, bo cytrusek stoi w donicy w podwórku, przy iglakach, a tamtędy raczej żadna pszczółka czy trzmiel nie przelatuje :( I co teraz? :D
Czy mogę spróbować zapylić pędzelkiem z innego kwiatka ten pączek? Niestety pączek jest tylko jeden, więc nic innego nie pozostaje gdybym zapyliła z jakiegoś innego kwitnącego czegoś... Czy może to być jakiś kwiat albo drzewo owocowe?

Odpowiedz do tematu