FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Oliwka europejska
Autor Wiadomość
olea 

Wysłany: 2012-11-07, 18:31   Oliwka europejska

Cześć, chciałam Wam przedstawić moją oliwkę:) od 3 miesięcy jesteśmy razem:)
Chciałam zapytać, czy ktoś może zna przyczynę białego nalotu na liściach? wygląda jak zaciek po wodzie..ale nim nie jest, czyściłam i nie schodzi? Czy to jakiś grzyb???

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2012-11-07, 19:19   

Oliwki mają taki "odcień" liści.

olea 

Wysłany: 2012-11-07, 19:24   

No właśnie, bo niektóre tak mają inne nie..dlatego zastanawiałam się czy jej nic broń boże nie dolega:) uspokoiłam się teraz, dziękuje :)

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2012-11-07, 19:31   

Tylko niektóre liście tak mają? Czy te młodsze, czy starsze, czy niezależnie od wieku?

olea 

Wysłany: 2012-11-07, 19:38   

Liście z nalotem ma większość ale te najmłodsze nie mają (może jeszcze?). W miejscu w którym oliwka została kupiona były też drzewka bez nalotu tej samej odmiany bo moja miała go od samego początku..ale że to był prezent to nie marudziłam ;)

ewica65 

Wysłany: 2012-11-08, 00:09   

A mozesz dac fote z bliska takiego liscia z nalotem?

olea 

Wysłany: 2012-11-08, 20:46   

Naprawdę nie wiem co o tym myśleć, wygląda jednak niepokojąco..

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2012-11-08, 22:34   

To nie jest naturalne. Czy to się rozprzestrzenia, czy stoi w miejscu? Bo może była czymś spryskana i jej tak zostało?

ewica65 

Wysłany: 2012-11-08, 22:54   

To jest po opryskach w szklarni. Masz stare włóczkowe rękawiczki? Załóż, zanurz dwa palce w zwykłym mleku (nalej kilka kropel na spodeczek), lekko wyciśnij, żeby się za dużo nie nabrało i poprzecieraj wszystkie listki dosyć mocno, ale tak, żeby nie uszkodzić listka. Powinno zejść.

olea 

Wysłany: 2012-11-08, 23:22   

To wyjaśnia czemu najmłodsze listki nie mają nalotu..No i to dlatego samą wodą nic nie schodziło:) jutro spróbuje z mlekiem.. super i wielkie dzięki za podpowiedź!

olea 

Wysłany: 2012-11-09, 10:57   

Nie mogłam się wczoraj powstrzymać i do 2:00 w nocy "szorowałam" liście :smile: potem zrobiłam oliwce mały prysznic a dziś wygląda piękniej niż kiedykolwiek, wszystko ślicznie zeszło :!: Mam nadzieje, że teraz łatwiej jej będzie czerpać korzyść ze światła dziennego..może ta warstwa chemii blokowała je w jakiś sposób. Ewica, dzięki raz jeszcze za podzielenie się wiedzą <super>

cytryna877 

Wysłany: 2012-11-09, 15:19   

Ślicznie uformowana oliwka [moje marzenie do kupienia wiosną ;) ]
teraz jak umyta będzie rosnąć lepiej i chwytać promienie słoneczne. Pomysł z rękawiczkami świetny!!! już kilka razy myłam liście roślin w ten sposób min. benjaminka i było znacznie szybciej :)
czekam na kolejne fotki oliwki!

olea 

Wysłany: 2012-11-09, 18:35   

Dziękuję;) co prawda zdjęcie jest z momentu dostarczenia jej do domu i od tej pory trochę się przerzedziła niestety..a to chyba za sprawą mojego przedobrzenia z podlewaniem albo zmiany klimatu i przeżyć związanych z podrożą samolotem:-) ale ogólnie dramatu nie ma, teraz liści już nie traci. Nie bardzo wiem tylko co zrobić z owocami, czy je zerwać bo to akurat pora zbiorów (chociaż są ciągle całe zielone) czy zostawić żeby dojrzały.. no i nie wiem jak przetrwa u mnie zimę, nie mam niestety garażu a do ogródka boje się ją wystawiać (zaraz ktoś "chętny" się znajdzie albo mi zmarznie) więc ciągle stoi w domu na parapecie.. jeśli uda mi się ją uchować pokaże jak się miewa za jakiś czas:)

olea 

Wysłany: 2012-11-09, 18:37   

Nienajmłodsza i Ewica, jako tak pomocne ekspertki z oliwkowej dziedziny podpytam Was jeszcze czy nawozicie swoje oliwki??? po zimowym spoczynku i po zerwaniu owoców???..nawóz do cytrusów to dobry pomysł?

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2012-11-09, 19:53   

Nie jestem ekspertką. Tylko mam drzewko i traktuję je bardzo po spartańsku. Moje rady nie przydadzą Ci się na wiele: ja podlewam tak od czasu do czasu tak zwaną gnojówką. Jest to naturalny "nawóz". Mam do niego dostęp, bo w pobliżu mojego domu jet składowisko obornika. Po deszczu robią się kałuże pełne owej gnojówki. Oliwce (i innym moim roślinkom) podoba się to nawożenie.

Odpowiedz do tematu