FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Figa Lumii.
Autor Wiadomość
Lumia 

Wysłany: 2013-05-10, 17:47   Figa Lumii.

Przedstawiam moją Figę. Niestety, przemarzła podczas zimy.

Linty 

Wysłany: 2013-05-10, 19:06   

No to wielka szkoda, że przemarzła. Ja się jeszcze nie doczekałam owocków na swojej.

Zapraszam do obejrzenia moich kwiatków i nie tylko...na moim blogu

Lumia 

Wysłany: 2013-05-10, 21:27   

Ja już zjadłem z niej sporo owoców. Teraz ma tylko dwa niestety.W zimie to był eksperyment ze szkodą dla niej.

suzuno 

Wysłany: 2013-05-11, 08:10   

Swoje figi jeść :razz: pyszności :lol:

Lumia 

Wysłany: 2013-05-11, 08:45   

Moniko, tak wyglądała dwa lata temu w maju

suzuno 

Wysłany: 2013-05-11, 08:57   

Ekstra :) Też bym chciała mieć i figę i granata kwitnącego, ale brak miejsca a balkonu nie mogę zawalić bo moja biedna sunia nie będzie miała gdzie swojego zadka położyć :P Dzisiaj na trójlistkową mi usiadła <rotflx> to myślałam, że zawału dostanę :twisted: No ale gniewać się nie da na sierściucha :pies:

Linty 

Wysłany: 2013-05-11, 18:35   

Lumia, myślałam że jesteś kobietą ale już wiem... :wink: Ale rozumiem, że ta figa żyje nadal i nie zamarzła na amen?

Zapraszam do obejrzenia moich kwiatków i nie tylko...na moim blogu

Lumia 

Wysłany: 2013-05-12, 16:28   

Nadal żyje i wypuszcza od dołu nowe gałązki.

Lumia 

Wysłany: 2013-05-30, 09:51   

Znowu post pod postem :(( pierwszy owoc figi zaczyna dojrzewać. Dzieje się to bardzo szybko, w ciągu dwu trzech dni. Owoc zaczyna nabrzmiewać i momentalnie zmienia kolor.

Udało mi się sfocić pierwsze stadium.

A to owoc jeszcze zielony.

Russski 

Wysłany: 2013-05-30, 10:16   

Pomyśleć że jeszcze nigdy nie jadłem figi ;) , ciekawie to wygląda. Mam nadzieję że kiedyś w miarę możliwości pokażesz wszystkie lub większość swoich cytrusów na 1 fotce bądź w jednym temacie. Wydaje mi się, że jesteś jednym z największych na tym forum sadownikiem ;D
Pozdrawiam.

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2013-05-30, 10:28   

Figi są bardzo łatwe do rozmnażania. Trzeba tylko kupić jeden dojrzały owoc i wysiać nasionka. Kiełkują bardzo dobrze, a jak wiadomo, jeden owoc ma ich setki.

Lumia 

Wysłany: 2013-05-30, 11:06   

Niestety z nasion nie doczekasz się owocującej Figi. Moja sadzonka ukorzeniona bodajże w 2010 roku od razu miała owoce. Jak ta zmarznięta odbije to zrazy z niej postaram się wysłać.

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2013-05-30, 12:01   

Lumia napisał/a:
Niestety z nasion nie doczekasz się owocującej Figi.

A tu bym się sprzeczała. Może to przypadek, może wspomagał klimat (we Włoszech to się działo), ale figa z nasionka zaowocowała i to dość szybko (może w trzecim roku swojego życia). Tam była cytryna w doniczce. Okaz już wiekowy (ponad dwa metry wysokości, drzewko rozbudowane, trzeba było ją na wiosnę wywozić z domu na specjalnej podstawce i albo trzech chłopów do tego używać, albo traktora). W jej doniczce zalęgła się figa. Ja nie wiedziałam co to jest i n na szczęście, przed wyrwaniem (bo po co chwast w cytrynce) spytałam tubylczynię o tę lokatorkę. Ona minie oświeciła. Wyrwałam delikatnie i wsadziłam do ziemi. Następnego roku już miałam własne figi. Były z tych żółtych, nie czarnych. Może one bardziej dzikie są i rodzą wcześniej. Nie ważne, smak miały wspaniały.
Teraz mam w domu tę z nasionka (kupiłam w sklepie, ale on z tych czarnych jest). Ma dopiero rok. Na owoce się nie zanosi. Mam jednak nadzieję, ze za rok, dwa coś się urodzi.

suzuno 

Wysłany: 2013-05-30, 12:02   

Posiadasz jeszcze te figę? Jeśli tak to załóż temat ;)

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2013-05-30, 12:10   

Tę, która owocuje - nie. Wróciłam już z Włoch, a ona, gdy odjeżdżałam miała już ponad daw metry wysokości i była dość szerokim krzakiem. Wyszedł krzak a nie drzewko, bo o wsadzeniu jej do ziemi, nie powiedziałam takiemu jednemu co kosił trawę. Wyciachał tę biedną figę. Myślałam, że nic z niej nie będzie, a ona odbiła i pozostawiłam ją tak jak sobie sama chciała rosnąć. Owocowała wspaniale. Dosłownie wiadrami można było zbierać. Ale, jak napisałam to klimat uczynił. U nas, myślę, że nie byłaby tak bujna. Wprawdzie mrozy też tam bywały (nizina nad Padem), ale nie przekraczały 10 stopni i nie trwały tygodniami.
Te, które mam w Polsce, są małe jeszcze (rok mają). Może zrobię zdjęcia i je przedstawię w osobnym wątku.

Odpowiedz do tematu