FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Storczyki Ruskiego
Autor Wiadomość
Nienajmłodsza 

Wysłany: 2013-10-29, 13:52   

Wiem. Ale one takie ładne są...

suzuno 

Wysłany: 2013-10-30, 17:00   

Pięknie kwitną, ja swojego phalka jakiś czas temu zalałam i nie udało mi się go odratować :zombie: O dziwo z dendrobium i oncidium problemu takiego nie miałam :shock:

Andrzej81 

Wysłany: 2013-11-03, 21:27   

ja wczoraj zakupiłem storczyka za 9,90zł 60cm bez doniczki mierzyłem .
Lubie storczyki tez ale jak opiekować się nie wiem ,czytałem jak i niby było by ok a tu wszystkie ded padły,znajoma ma stoją we wodzie, jest git rosną ładnie , myślę ze lubią bardzo Ciepły klimat u mnie 22 stopnie czasem 18 nawet mniej :) mogę sie mylić....

Russski 

Wysłany: 2013-11-03, 21:30   

Storczyki lubią temp. ok 20' , nie cierpią za to przelewania i stania w wodzie.
Czekam na zdjęcie storcza! cena ok, niech rośnie dobrze ;)

rupert33 

Wysłany: 2013-11-04, 09:04   

Moja żonka jakieś pół roku temu dostała ode mnie taką miniaturkę storczyka. Fajniutki mały z kwiatkami no i raz podlewając a w zasadzie mocząc go w wodzie zapomnieliśmy o nim i stał całą noc :( po dwóch dniach wszystkie kwiatki opadły :( Czekamy teraz no nowe łodyżki ale na razie cisza. Ale dwa młodziutkie listki się wyrzynają :cool:

Russski 

Wysłany: 2013-11-04, 11:25   

Cała noc to nie tragedia. Teraz poczekaj aż korzenie całkowicie przeschną i później podlewaj standardowo. Daje sobie paznokcie obciąć wszystko będzie dobrze :razz: ręke bym dał gdybym osobiście się nim opiekował hehe.

Russski 

Wysłany: 2013-11-18, 13:21   

Witajcie znów, poza kilkoma zwyczajnymi udało mi się kupić jednego perolica.
Storczyk z przeceny 7zł, bardzo mi się podoba :lol:

Mika 

Wysłany: 2013-11-18, 16:31   

Bardzo ładny ten storczyk <super> . No a cena jeszcze bardziej mobilizowała Cię pewnie do kupna.

rupert33 

Wysłany: 2013-11-19, 09:01   

Ale ładne kolorki gratki zakupu <bravo>

Russski 

Wysłany: 2013-12-01, 11:27   

Oczywiście z zazdrości że Mika ma tak piękną Cambrię Brassia mivada, postanowiłem i ja za wszelką cenę ją mieć :O . Miałem szczęście bo trafiłem przeniaczka za 12zł <super>
W przeciągu kilku tygodni kupiłem także kilka innych, niektóre bez kwiatów więc nie ma sensu pokazywać. W każdym razie wszystkie z przeceny bo tylko takie staram się nabywać.

Oncidium cena 7zł

Phalaenopsisy krzyżówki 5 zł sztuka

Cambria Brassia mivada 12 zł

Phalaenopsisy krzyżówki 10 zł sztuka.

Matt 

Wysłany: 2013-12-01, 12:47   

Zakupy jak najbardziej trafne i udane. Nawet kilkuzłotowa przecena bardzo cieszy. Przeceny tak nas mobilizują że zawsze trzeba choć coś kupić, bo taniej :D

Wszystkie są Bardzo ładne, storczyki mają szczególne kwiaty. Jeśli o mnie chodzi to Cambria Brassia miwada szczególnie powala. Ma wyjątkowo piękny kwiat :)
Jak wygląda rozmnażanie tych roślin? Szczególnie ciekawi mnie przypadek Oncidium i wspomnianej wyżej Cambria Brassia miwada. :wink:

Russski 

Wysłany: 2013-12-01, 14:39   

Pahlaenopsisy rozmnażają się przez "keiki" czyli młode sadzonki wyrastające na pędzie kwiatowym, pojawia się on kiedy zaniedbujemy roślinę np. przelewając ją, bądź samoczynnie w niektórych egzemplarzach. Kwiat wydaje potomka aby ratować populację.
Są też "basal keiki" czyli odnogi wyrastające z rośliny matecznej przy samym podłożu, bądź bezpośrednio w nim. W sprzedaży dostępne są też różnego rodzaju pasty hormonalne pobudzające wytwarzanie keiki, kwiatów czy korzeni.
Jeśli chodzi o Brassie, cambrie czy oncidium to po prostu dzieli się pseudo bulwy z których storczyk jest złożony. Nie wspomniałem jeszcze o wysiewie w agarze czy innych pożywkach. Każdy podgatunek trzeba by rozpatrzyć indywidualnie, ale to już do wglądu w opracowaniach hodowców i doświadczonych miłośników tych roślin. :wink:

Rozmnażać przez keiki opłaca się jedynie gatunki rzadkie bądź z ciekawymi cechami, po rozmnożeniu kwiaty mogą pojawić się dopiero po kilku latach a roślina mateczna może zginąć z wycieńczenia. Przez nasiona z kolei ciężko rozmnożyć storczyki w domowych warunkach, potrzebują one odpowiednio skomponowanych pożywek i sterylnych warunków do wzrostu. Przy cenach jakie mamy w marketach nie powinno być problemu z dostępnością wielu ciekawych hybryd, i nie ma sensu ich rozmnażać tylko po to aby mieć 3 takie same. Co innego z gatunkami botanicznymi i trudno dostępnymi, to już jest temat dla bardziej doświadczonych hodowców, bądź zapalonych hobbystów z zasobnym portfelem.

Wybaczcie za ewentualne błędy składniowe, piszę na szybko z telefonu z marketu :D

Matt 

Wysłany: 2013-12-01, 15:04   

Jutro przyjrzę się swoim storczykom w poszukiwaniu odpowiednich organów do rozmnożenia :) Dotąd nie interesowałem się tym zagadnieniem w odniesieniu do storczyków. :)
Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie tych zagadnień. :wink:

Russski 

Wysłany: 2014-01-05, 12:30   

Dendrobium Stardust 'Chiyomi właśnie zaczyna kwitnąć:

Jak widać na ostatnim zdjęciu łodygi z pąkami kwiatowymi zaczynają wypuszczać korzonki.
Ktoś wie co z tego będzie? jest kilka "normalnych keiki" i kilka "kwiatków keiki".

Afro 

Wysłany: 2014-01-19, 21:30   

Piękne jest to twoje Dendrobium Stardust 'Chiyomi jeśli byś kiedyś rozsadzał to chętnie bym się pisała na rozsadke :wink:

Odpowiedz do tematu