FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Bananowce amorphophallus-a
Autor Wiadomość
amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-17, 13:29   Bananowce amorphophallus-a

Żeby dać dobry początek i ponownie się przywitać powielę to co pisałem w "powitalni" :-D
Chciałbym podzielić się swoją pasją czyli bananowcami i z przyjemnością 'zarazić was' tymi pięknymi roślinami
Bananowcami zajmuje się od 2006r i mimo że mam 22lata spędziłem na ich uprawie kawałek czasu. Swoja przygodę zaczynałem od Ensete ventricosum (wersja podstawowa zielona-listna) który w 2008roku osiągnął 4,5m
Tu zdjęcie z 2009r

Przez moje ręce przewinęło się trochę sztuk i gatunków bananowców oczywiście nie wszystkie z sukcesami choć z reguły te rośliny starają się nas miło zaskoczyć.
Nie mam aktualnych zdjęć ale niech na razie wystarczą te sprzed miesiąca. Na zdjęciach widoczna jest osoba dla porównania wielkości
Ensete ventricosum 'Maurelli'

z przodu Ensete glaucum a z tyłu Musa sikkimensis "Red Tiger" a za nim jeszcze Musa basjoo

a tu skromny Musa acuminata 'Siam Ruby'

A tu mały Ensete ventricosum (zielono-listny)

Na początku września ściągnąłem z Holandii sadzonki Musa 'Siam Ruby' na próbę
No i tak to oto się prezentują sadzonki od Holendrów

Łapią powoli przebarwienia typowe dla 'Siam Ruby' takie same jak mój na wiosnę

Więc muszę powiedzieć że jestem zadowolony z zakupu ;)
Większość odsprzedałem by zwrócić koszty bo jestem tylko studentem ogrodnictwa ale dało mi to przekonanie że warto w ten sposób ściągać bananowce i dzielić się nimi z innymi pasjonatami więc pewnie w przyszłym roku w lato znów coś przytaszczę do Polski ;-)

Za pewnie padło by pytanie jak ja je zimuje. :razz:
Trzymam je w garażu samochodowym który jest wbudowany w dom. Na zimę drzwi są ocieplane styropianem (po żadnym pozorem temp. nie może spaść do bliskiej zeru) Samochody zimują oczywiście pod pierzynką śniegu.
Oczywiście wszystkie które przekraczają 3m w lato jak dojdzie do nich doniczka robią się za wysokie do niskiego garażu i dostają miejsce w koncie w pomieszczeniu roboczym w którym sufit jest na wysokości 4m (najwyższy w zeszłym roku osiągnął 5,5m i bez problemu przezimował w tym pomieszczeniu bez liści). Liście w zimę są redukowane prawie do zera.
Małe okazy (sadzonki, siewki itp) traktować trzeba jako roślinkę parapetową i trzymać w domu.

Pozdrawiam Mateusz :wink:

marcin964 

Wysłany: 2013-09-17, 14:23   

Naprawdę piękne okazy <super> Kwitły już?

Lumia 

Wysłany: 2013-09-17, 14:46   

Jeszcze raz - super. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Mika 

Wysłany: 2013-09-17, 14:53   

No pięknie, masz Ty łapki do nich <bravo> . Nic tylko zazdrościć [ ale to taka pozytywna zazdrość ] takich okazów. Mnie bananowce nie lubią i dałam sobie z nimi spokój.

Mariusz_ 

Wysłany: 2013-09-17, 15:11   

Czy te okazy owocowały? W jakiej ziemi je trzymasz? Czym nawozisz?

Matt 

Wysłany: 2013-09-17, 15:41   

Mnie też bardzo zaskoczyłeś, ogromne są te "drzewka". Super <super>

Józefina 

Wysłany: 2013-09-17, 18:49   

Też mnie ciekawi, czy jadłeś już swoje banany.

amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-17, 21:27   

Nawozić można naprawdę wszystkim co zawiera azot i potas, choć najlepsze wydają się nawozy do warzyw lub do trawników z początku dawka zalecana lecz gdy przekroczą 2-2,5m to już naprawdę zniosą nawet lekkie przenawożenie.
Rosnące w gruncie jest to miejscowa piaszczysta ziemia zmieszana z własnej roboty kompostem z liści i trawy a te w doniczkach w substracie torfowym.
Jakoś owocowanie nie jest wymarzone przeze mnie z powodu że u Rodzaju Ensete oznacza to śmierć rośliny a u Rodzaju Musa śmierć odrostu owocującego plus osłabienie całej kępy w bieżącym roku.
W tym roku zakwitł mi Musa uranoscopus (syn. Musa coccinea) ale przez to osłabienie łatwo uległ przędziorkowi więc ściąłem pęd z kwiatostanem by nie osłabiać rośliny.
Mika- bananowce lubią każdego tylko trzeba sobie wybrać dobry gatunek na początek zabawy i jeśli ma się 'niepewną rękę' do nich to zacząć wiosną :wink:

Mariusz_ 

Wysłany: 2013-09-18, 09:19   

Dzięki za opis, mam jednego takiego i zastanawiam się czy coś z tego będzie, ma ze trzy lata. Więcej u mnie w temacie. Pozdrawiam i z zainteresowaniem śledzę Twój temat. :wink:

amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-18, 23:33   

Wstawię trochę świeżych zdjęć z tej jesiennej ponurej pogody. Bananowce nie prezentują już tak zdrowiutkiego ulistnienia jak w lato ale jeszcze starają się trzymać fason :wink:

Russski 

Wysłany: 2013-09-19, 08:10   

Świetnie, ja zastanawiam się czy swojego jedynego maurelli nie poświęcić i nie ściąć przy ziemi żeby trochę więcej ich mieć. Z jednej strony kusi a z drugiej ma już rok...
Pozdrawiam.

amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-19, 15:06   

Tak jest to metoda na rozmnożenie Ensete ventricosum Maurelli ale nie może być za mały żeby się udało i w pełni sił i wigoru.
Ja bym na twoim miejscu jedynego swojego egzemplarza nie poświęcał.
W przyszłym roku pewnie ściągnę Maurelli do kraju to byś miał na czym eksperymentować, albo próbuj a jak się nie uda to uzupełnisz lukę w kolekcji.
Powodzenia :wink:

amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-19, 17:11   

PS. Dla ciekawskich w sprawach zimowania:
Można z nimi postąpić drastyczniej (jesień 2009)
http://www.photoblog.pl/a...ernik-2009.html
A i tak będą ładne następnego roku (2010)
http://www.photoblog.pl/a...esien-2010.html
Można też postąpić mniej drastycznie (jesień 2010)
http://www.photoblog.pl/a...esien-2010.html
lub jesień 2012
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/134852530

A na wiosnę zazwyczaj prezentują się tak (wiosna 2013)
http://www.photoblog.pl/a...ananowcami.html
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/150703497

Lumia 

Wysłany: 2013-09-19, 17:54   

Nie wiem czy to prawda, ale gdzieś czytałem że można je zimować zupełnie wyjęte z ziemi w chłodnym pomieszczeniu.

amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-19, 19:55   

Tak jest to w pełni prawda kiedyś sam o tym pisałem na innym forum lecz musi być to już większy okaz który przekroczył te 2,5m wtedy na ogół ma już na tyle silną bulwę i niby-pień że z naprawdę dużą szansą bez kłopotów powinien przezimować. Im większy tym silniejszy

Odpowiedz do tematu