FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Bananowce amorphophallus-a
Autor Wiadomość
Lumia 

Wysłany: 2013-09-19, 21:05   

Czytałem o tym, właśnie na tym forum. To Ty o tym pisałeś :D . Chyba na nowo zdecyduję się na banany. Dawno temu miałem jednego olbrzyma, lecz nie potrafiłem sobie poradzić z odrostami. Początkowo wycinałem je (!5 - 20 cm pod ziemią). Nic to nie dawało, nowe odrosty ciągle się pojawiały.

marcin964 

Wysłany: 2013-09-20, 07:32   

Ja również z zapytaniem :wink: Chodzi mi o to czy latem lepiej je wystawiać na dwór czy też chować do foli(gdzie szybciej rosną?).Moje przez lato mało co urosły.Gdy przeniosłem je do domu od razu zaczęy rosnąć :razz:

amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-20, 12:05   

To zależy jakiego bananowca masz, bo może masz jakiegoś delikatnego któremu półcień, lub wietrzne stanowisko nie pasowało i dlatego tak się działo

marcin964 

Wysłany: 2013-09-22, 15:40   

Pewnie masz się z przędziorkami :O Ja swojego jednego bananowca postawiłem na dworze i go oblazły.

amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-22, 21:49   

Tak bywa z nimi problem ale jakoś sobie radzę :wink: zwłaszcza mam problem na jesieni i podczas zimowania ale to właśnie wtedy bananowce i tak są najmniej ozdobne więc.... :razz:

amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-27, 20:43   

Dziś miałem wolne 2h i wykopałem już mniejsze sztuki (czyli wszystko od siewek do 3m) i wraz z tymi co już miałem w doniczkach przeniosłem do garażu. Plus wykopałem już bulwy Arum cornutum
I zostało mi jeszcze 7 bananowców powyżej 3m, jutro je wykopie a na dniach wniosę.

Arum cornutum

Musa uranoscopus pozostały mi 3pędy i jeden po kwitnieniu który puszcza odrost (dwa brakujące sprzedałem :P ) mają pościnane liście z powodu porażenia przędziorkiem

Ensete ventricosum 'Maurelli'

Ensete glaucum

Musa sikkimensis "Red Tiger"

Lumia 

Wysłany: 2013-09-27, 20:54   

Robią niesamowite wrażenie! Szkoda ,że to już jesień.

macko12344 

Wysłany: 2013-09-27, 22:13   

Ale roboty miałeś. :razz:

marcin964 

Wysłany: 2013-09-28, 20:07   

Ciekawo jaka jest wytrzymałość tych gigantów na niskie temperatury :-D

Lumia 

Wysłany: 2013-09-28, 20:24   

Am. takich Ci życzę. Owoce zbierałem osobiście.

marcin964 

Wysłany: 2013-09-28, 20:26   

Widać nawet kwiatostan :-D

amorphophallus 

Wysłany: 2013-09-29, 13:27   

Wytrzymałość do 0stopni poniżej tracimy liście i wszystko co 'przejdzie' na wylot temperatura minusowa.

Wczoraj znów poświęciłem 2h na kolejne wykopki. Te rośliny w donicach postoją jeszcze z parę dni na dworze. Zasada wykopków była taka że dwa Maurelli i Musa basjoo z pierwszych zdjęć wstawiałem do donicy i obsypywałem ziemią (były jeszcze na tyle lekkie), niestety dwa duże Maurelli z dalszych zdjęć i duża kępa Musa basjoo były przewracane ziemia docinana na wymiar donicy, donica nasuwana i dopiero stawiane do pionu.

Podczas prac przy największych bananowcach wpadł szwagier by w razie potrzeby mi dopomóc i jak tylko zobaczył te pościnane liście z Maurelli postanowił że musimy zrobić sobie zdjęcie w stylu 'Króla Juliana' (więc oprócz pracy był też czas na głupoty )

Lumia 

Wysłany: 2013-10-14, 10:58   

Ciekaw jestem jak wyglądają w garażu i jak zimują.

amorphophallus 

Wysłany: 2014-04-25, 23:28   

Witam.
Jak co zimę bylem mało aktywny ale tu mi się jeszcze nałożyło robienie badań, pisanie pracy inżynierskiej i jej obrona (sama obrona poszła bardzo gładko). Co do roślin duże jak zawsze poradziły sobie dobrze małe jednak miały problem z 'ciepłą' zimą gdyż w moich ciemnych pomieszczeniach było stosunkowo za ciepło i próbowały rosnąć i część padła ;( ale to się zdarza takie hobby. 3 sztuki Amorphophallus-ów zakwitły z czego jeden ma kwiat tak koło 1,5m. Firma in-vitro z której zamawiałem sadzonki troszkę wynikło niedomówienie ale już jest wszystko w porządku i wiem że za jakieś dwa tygodnie powinny do mnie dojść.

amorphophallus 

Wysłany: 2014-04-27, 11:11   

Pogoda już drugi dzień deszczowa ale podczas prac w ogrodzie postanowiłem uwiecznić kwiatostan Amorphophallus konjac z tyłu widać dwa kolejne zbierające się do kwitnienia.

Odpowiedz do tematu