FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Mandarynki - Matis
Autor Wiadomość
Matis 

Wysłany: 2014-01-10, 16:04   Mandarynki - Matis

Mandarynki kupiłem kilka dni temu

Klementynka

I ta druga

Lumia 

Wysłany: 2014-01-10, 17:39   

Są ukorzenione, jak posadzisz sobie pestki cytrusów to możesz sobie latem własne zrazy zaszczepić na tych siewkach. Świetna zabawa.

Matis 

Wysłany: 2014-01-10, 17:44   

Miałem latem siewki grejpfrutów były na dworze całe lato ale przyszedł grad i po siewkach :D . Ale i tak by były za małe jeszcze jakby przetrwały

Magda_ 

Wysłany: 2014-01-10, 19:00   

Ładne mandarynki, ale wiosną będziesz musiał zadbać o ich kondycję. Proponuję sprawdzić ph ziemi, a najlepiej przesadzić do odpowiedniej i dokarmianie dolistne... ale jest jeszcze trochę czasu :wink:

Lumia 

Wysłany: 2014-01-10, 19:04   

Matis poczytaj trochę w naszych postach, nawet na 6-cio miesięcznych siewkach szczepiliśmy zrazy cytrusów owocujących.

Matis 

Wysłany: 2014-01-10, 19:55   

Muszę poczytać, ale nie wiem czy potrafiłbym być taki delikatny żeby ich nie połamać, bo to cieniutkie jest :D

Lumia 

Wysłany: 2014-01-10, 20:11   

Specjalistą od tych spraw jest Radek. To on opracował instrukcję jak to przeprowadzić. Niestety nie mogę jego opracowania znaleźć. Poproś go a chętnie Ci pokaże gdzie to jest.

Radek 

Wysłany: 2014-01-10, 23:53   

Faktycznie, opracowałem instrukcję dotyczącą szczepienia młodych siewek, jednak sama metoda nie została wymyślona przeze mnie. Temat z opisem szczepienia istnieje - KLIK - ale serwer na którym umieszczone były rysunki usunął je. Niestety póki co nie dysponuję taką ilością czasu, która pozwoli mi na stworzenie i podlinkowanie nowych rysunków. "Na szczęście" mamy teraz zimę, więc zanim rozpocznie się sezon na szczepienie rysunki z pewnością wrócą na swoje miejsce.

Matis 

Wysłany: 2014-01-11, 12:18   

Dzięki wam za pomoc :)

Eugeniusz 

Wysłany: 2014-01-15, 12:21   

Wypłynął ponownie temat szczepienia na młodych siewkach. Oczywiście, że jest to możliwe. Poniżej zamieściłem fotki takiego szczepienia. Trzeba jednak do tego tematu podejść bardzo ostrożnie i delikatnie. Nawet pędy o średnicy 1mm można poddać szczepieniu ale powodzenie takiej operacji jest obarczone dużo większym ryzykiem niż pędów o grubości zbliżonej do średnicy ołówka. Musimy do tej czynności odpowiednio się przygotować.... Szczepienie takie najlepiej wychodzi, kiedy cytrusy zaczynają budzić się do normalnego wzrostu, czyli kwiecień- maj wydaje się tutaj być najlepszym czasem. Jeżeli chodzi o narzędzia potrzebne do takiego szczepienia to najlepiej użyć skalpela albo żyletki. Tkanki bowiem tak młodych siewek podatne są bardzo na uszkodzenia. Należy odciąć pęd prostopadle na odpowiedniej wysokości i rozciąć go delikatnie w połowie jego średnicy na głębokość około 1,5 cm. Operacja jest dość skomplikowana bo często takie nacięcie ucieka ba boki. Zraz wybieramy o podobnej średnicy jak średnica podkładki w miejscu szczepienia. Skosujemy jego boki na kształt klina i wsuwamy delikatnie w przygotowany uprzednio rowek na podkładce. I tutaj bardzo ważna uwaga... CO NAJMNIEJ JEDNĄ STRONĄ KORA PODKŁADKI I ZRAZU MUSZĄ SIĘ Z SOBĄ JAK NAJDOKŁADNIEJ STYKAĆ. Soki bowiem muszą zacząć odżywiać świeżo zaszczepiony pęd. Owijamy miejsce szczepienia dokładnie najlepiej paskiem folii streczowej. Pęd i i nowy zraz natomiast okrywamy woreczkiem foliowym aby zabezpieczyć go przed utratą wilgoci. Czekamy teraz około trzech tygodni na rezultaty naszego eksperymentu. Jeżeli szczepienie się powiedzie to na szczycie zrazu muszą pokazać się zawiązki młodych liści.
Życzę aby takie eksperymenty często się udawały i przynosiły potem dużo radości i zadowolenia.

IMG_6729.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 58,52 KB

IMG_6725.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 101,76 KB

U nas pomoc bez opłat na wyciągnięcie ręki. www.naszecytrusy.pl- to największa baza wiedzy o roślinach cytrusowych w Polsce. Wszystkie informacje czekają na Ciebie. Twoje zainteresowania szybko staną się tutaj WIELKĄ pasją./ Admin

rupert33 

Wysłany: 2014-01-16, 10:38   

MOja szczepiona kalamondyna na siewce z cytryny miała około milimetra grubości zaszczepiona była chyba we wrześniu od tamtej pory 3 razy wypuszczała nowe przyrosty i kwiatki niestety opadały szybko ostatni przyrost się utrzymał i został jeden listek folię juz zdjąłem no i czekam do wiosny na rozwój sytuacji

Matis 

Wysłany: 2014-01-21, 12:14   

Mam problem bo klementynka zrzuciła trochę liści teraz wygląda tak

I zaczęła wypuszczać pąki

I co teraz? Doradźcie mi czy może zacząć ją doświetlać czy zostawić jak jest?

NevGiusz19 

Wysłany: 2014-01-21, 13:03   

A gdzie ją trzymasz? (temperatura jaka tam jest )? :?:

Matis 

Wysłany: 2014-01-21, 13:28   

Temparatura pomiędzy 19-22 stoi na parapecie południowym

Painkiler 

Wysłany: 2014-01-21, 13:49   

Z tego co widzę ma straszliwe braki pokarmowe.

Odpowiedz do tematu