FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Limy - Magda_
Autor Wiadomość
Magda_ 

Wysłany: 2009-10-21, 18:42   Limy - Magda_

Witam dziś już po raz drugi.
Jak przystało na nowego forumowicza, od razu pomieszałam nazwy roślin i tematy, ale mam nadzieję, że teraz pójdzie mi już lepiej :roll:

Chciałam Wam pokazać moje nowe nabytki zakupione w sklepiku NaszeCytrusy. Są to Lima Meksykańska i Ręka Buddy (ale to już w odpowiednim temacie).
Lima Meksykańska ma na podkładce bliznę, radzono mi zasmarować ją maścią ogrodniczą, ale miejsce to jest całkowicie zabliźnione. Zobaczcie sami

Nie ukrywam, że liczę na Wasze rady i pomocną dłoń w hodowli cytrusów.

dyscan 

Wysłany: 2009-10-21, 18:59   

Widzę, że już post we właściwym temacie. :)

Magda_ 

Wysłany: 2009-10-21, 19:59   

Tak, dzięki Radkowi udało mi się już wszystko uporządkować :grin:

Dodam jeszcze, że zaraz po rozpakowaniu paczki i oglądnięciu drzewka, przesadziłam je do większej doniczki. Bryła korzeniowa była masakrycznie poprzerastana. Perlitu niestety nie miałam, ale dodałam przekompostowaną rozdrobnioną korę, która zazwyczaj świetnie się sprawdza w takiej roli.

dyscan 

Wysłany: 2009-10-21, 22:18   

Pamiętaj tylko jeszcze o tym, że donica nie może być za duża bo wtenczas drzewko skupia się na rozwijaniu korzeni, a nie liści.

Magda_ 

Wysłany: 2009-10-22, 10:37   

Tak oczywiście, doniczka jest niewiele większa, tyle tylko, aby można było swobodnie wypełnić podłożem przestrzeń między ściankami.
Bryła korzeniowa była tak bardzo przerośnięta, że chyba jakbym nawet przesadziła do wiadra, to roślinka by odżyła. Jak zapewne widać na zdjęciu, listki zaczynają powoli żółknąć od brzegów, myślę, że jest to właśnie efekt zbytniej ciasnoty w obrębie bryły korzeniowej. Zrobiłam jednak błąd, bo nie rozluźniłam korzeni, bojąc się uszkodzić je podczas tego zabiegu. Zobaczę jak drzewko będzie reagować w najbliższym czasie, jak jego kondycja się nie pogorszy, to zostawię, a jakby coś złego zaczęło się dziać, to będę kombinować dalej :lol:

Sebastian 

Wysłany: 2009-10-22, 10:58   

mafa napisał/a:
Tak oczywiście, doniczka jest niewiele większa, tyle tylko, aby można było swobodnie wypełnić podłożem przestrzeń między ściankami.

Co masz na myśli nie wiele większa? By przesadzenie takiego drzewka miało sens szczególnie, że miało bardzo przerośniętą bryłę korzeniową to doniczka powinna mieć przynajmniej 6cm w średnicy więcej od poprzedniej. Co nie oznacza że jak dasz dużo większą to na limie przestaną rosnąć liście. Ja swoją pomarańczę Tarocco przesadziłem w doniczkę większą od poprzedniej o 20 cm bo tylko w taką zmieściła się na wysokość i nie widziałem by przez to ucierpiała, wręcz przeciwnie wystrzeliła zaraz z nowymi przyrostami :wink:

Magda_ 

Wysłany: 2009-10-22, 15:38   

Pomierzyłam i jest prawie, prawie. Średnica doniczki jest większa o 5 cm, ale za to jest dużo wyższa. Niestety miałam do wyboru taką, albo ogromniastą, wybrałam mniejsze zło. Chciałabym ją posadzić w glinianej donicy, albo najlepiej w terakotowej, ale to są spore koszty i 80 km in plus na liczniku :roll: Nie mam nic przeciwko budowie systemu korzeniowego kosztem nowych przyrostów, bo to jak wiadomo inwestycja w przyszłość. Na razie mam zamiar kupić donicę, a kiedy przesadzę ponownie, to się dopiero okaże.

dyscan 

Wysłany: 2009-10-22, 16:11   

Jak możesz to daj foty obu donic i zobaczymy :) Aha i pamiętaj o zasileniu biohumusem.

Magda_ 

Wysłany: 2009-10-22, 19:27   

Niestety fotek nie będzie, bo stara wylądowała pośród innych jej podobnych i nie znajdę teraz, a glinianej jeszcze nie mam. Podłoże wymieszałam z dołączonym do drzewka nawozem jesienno-zimowym, więc papu jest dość.

Magda_ 

Wysłany: 2009-11-17, 13:07   

Witajcie,
moja limonka po niedogodnościach podróży i dwukrotnym przesadzaniu zrzuciła cztery listki :oops: , może to też wina zbyt ciepłego stanowiska, bo temperatura waha się w granicach 18 - 19 oC.
Zobaczcie co wczoraj odkryłam... a przy okazji powiększania fotek żrące ją potwory, jutro wkraczam do akcji :evil:

dyscan 

Wysłany: 2009-11-17, 15:05   

Magnus albo denaturat :)

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-17, 21:52   

dyscan napisał/a:
Magnus albo denaturat :)

Denaturatem nic nie zdziałasz. Magus i Actellic na zmianę. Pisałem o metodzie walki z przędziorkiem na forum gdzieś w dziale o szkodnikach. :wink:

Magda_ 

Wysłany: 2009-11-18, 11:08   

Na razie to co pod ręką, czyli denaturat... przy okazji zebrałam też kilka tarczników :twisted: Ale fotki pokazałam nie ze względu na stwory, czy nikt nie zauważył pączuszków czających się u nasady listków :?: :cry:

dyscan 

Wysłany: 2009-11-18, 12:55   

A faktycznie są :) Nie wiem czemu ale najpierw patrze po zdjęciach czy wszystko ok, a później na rozwój rośliny.

LuckyJimi 

Wysłany: 2009-11-18, 13:51   

Mafa, dobry jest również Nissorun choć nie stosowałem ale działa na wszystkie stadia rozwoju podobnie jak Magus choć o jedno stadium więcej niż Magus. Osobiście pozbyłem się przędziorków magusem i actelliciem choć dopiero po zastosowaniu Magusa było widać koniec przędziorków. Obecnie na żadnej roślnie nie mam przędziorka :D . Mam nadzieję że tak będzie zawsze. :)

Odpowiedz do tematu