FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Pestkowy cytrusik_Ivanka
Autor Wiadomość
Ivanka 

Wysłany: 2016-01-07, 16:13   Pestkowy cytrusik_Ivanka

Witajcie forumowicze :)
Forum śledzę od dłuższego czasu, ale dopiero teraz postanowiłam pokazać tu swoje drzewko :)

Oto i ono:

Drzewko ma już 10 lat. Posadziła je moja mama, ale niestety nie pamięta dokładnie z jakiego cytrusa była pestka. Stawia na grejfruta, ale mi listki pachną najbardziej na cytrynę ;)

Podczytując posty i wątki na forum trafiłam na wątek Nannerl, który wciągnął mnie na tyle, że i ja postanowiłam spróbować obciążyć gałązki swojemu drzewku. Nie czytałam nic właściwie o tej metodzie, po prostu w kwietniu minionego roku zawiesiłam na 5 losowo wybranych gałązkach małe głazy o wadze 150 - 250g i tak do października wisiały na drzewku.

Oto i niespodzianka, jaką znalazłam miesiąc temu na drzewku:

Kwiatuszek był tylko jeden i męski, ale kto wie ... :) Może za jakiś czas drzewko znów zakwitnie i pokaże, czym jest ;)

Nienajmłodsza 

Wysłany: 2016-01-07, 17:59   

Piękne to drzewko. Jak je pielęgnujesz?

Ivanka 

Wysłany: 2016-01-07, 18:19   

Drzewko ma dużo światła - stoi w południowym pokoju przy dużych, przeszklonych drzwiach balkonowych. Podlewam odstaną wodą z odrobiną octu, a wiosną co dwa tygodnie dostaje nawóz substral do cytrusów. I tyle :)

Kiedyś przycinałam mu gałązki bo bardzo strzelał w górę, a teraz się zagęszcza. Okresowo skubię tylko malutkie, młode wypustki na górze.

Radek 

Wysłany: 2016-01-09, 20:14   

Gratuluję! Piękne drzewko! <bravo> Wydaje mi się, że to jest właśnie cytryna. Myślę, że wiosną pojawią się nowe kwiatki. :wink:

Magda_ 

Wysłany: 2016-01-12, 20:51   

Rewelacja, cytrus po 10 latach od wykiełkowania z pestki zakwitł <super> To się naprawdę bardzo rzadko zdarza. Wielkie brawa za taką wspaniałą pielęgnację <bravo>

Ivanka 

Wysłany: 2016-01-13, 17:14   

Chyba po prostu służy mu dobre naświetlenie miejsca, w którym stoi :) No i sam z siebie jest chyba silnym dziczkiem - wystarczy, że dzień wydłużył się dopiero o jakieś kilkanaście minut, a już zaczął intensywnie odrabiać jesienno- zimowe straty listków.

Ciekawa jestem, czy ponownie zakwitnie za jakiś czas (np. latem). Pestkowe dziczki chyba czasami lubią zrobić takiego psikusa - zakwitnąć jednym kwiatkiem, narobić przy tym radochy, a potem dłuugo nic ;) Z wątku, który tu przytoczyłam wynika, że tamten cytrusik zakwitł ponownie dopiero po 2 latach.

Na szczęście ja już 10 lat temu nastawiłam się, że poczekam na kwiatki jakieś 20 lat :razz: Także na razie wystarczy, żeby był gęstym, zielonym i zdrowym drzewkiem :)

Ivanka 

Wysłany: 2016-04-09, 14:26   

Witajcie forumowicze,

Końcówka marca i początek kwietnia były u mnie bardzo ciepłe i słoneczne. Mój pestkowy dziczek również cieszył się z pięknej pogody. Tak bardzo, że zdecydował się ponownie zakwitnąć :) Jest jeden pączek i na tej samej gałązce co poprzednio.

Ciekawe, czy tym razem będzie z tego owocek :)

Magda_ 

Wysłany: 2016-04-09, 22:03   

Super <super>
Też jestem bardzo ciekawa, co pokaże kwiatek. Trzymam kciuki za owocka :)

Moje też po wystawieniu na świeże powietrze, zbierają się do kwitnienia. Ale to odmiany szlachetne, więc nic w tym nadzwyczajnego.

Ivanka 

Wysłany: 2016-04-17, 23:18   

Na tej samej gałązce pokazał się jeszcze jeden pączek kwiatowy z fioletowym zabarwieniem :)

Magda_ 

Wysłany: 2016-05-20, 21:25   

U mnie teraz wszystkie młode przyrosty i pąki kwiatowe są prawie czarne. To chyba wpływ dobowych różnic temperatur :) Ale by było fajnie, gdyby zawiązał się jakiś owocek :)

Ivanka 

Wysłany: 2016-05-20, 23:25   

No niestety, owocków na razie z tego nie będzie ;P

Oba kwiatuszki okazały się męskie, do tego były bardzo słabo i cieniutko umocowane na gałązce. Krótko wisiały i b. szybko odpadły.

No cóż, najwyraźniej to jeszcze nie jego czas :) Ale skoro już pokazują się kwiatki, to jest duża szansa, że w najbliższych latach pokażą się również i owocki.

A jak będą tylko same kwiatuszki, to też super, pachną przecudnie :) Same listki pachną mi typowo cytryną.

Ivanka 

Wysłany: 2016-08-28, 14:42   

Letnia eksplozja listków i gałązek trwa w najlepsze ;)

Teraz cytrusik zaczął zajmować mi już prawie całe drzwi balkonowe :) Jest najzdrowszym i najsilniejszym z moich dziczków. Od początku świetnie sobie radzi, oprócz zimowego opadania listków nic mu nigdy nie dolegało i dość szybko urósł do swoich obecnych rozmiarów. Inne mimo nieco lepszych warunków, radzą sobie trochę gorzej :)

Ale niestety jedyna gałązka, na której do tej pory pokazywały się kwiatuszki, samoczynnie uschła ;( Trzeba więc cierpliwe czekać, może kwiatki pojawią się kiedyś na innych gałązkach :)

Magda_ 

Wysłany: 2016-08-29, 10:48   

Piękna roślina i widać troskliwą rękę opiekunki :) Wiosną jednak chyba nie obejdzie się bez korekcyjnego cięcia... no chyba że masz zamiar udostępnić jej cały pokój <lol>

Ivanka 

Wysłany: 2016-08-31, 18:00   

Hehe, czego nie robi się dla ukochanych roślinek ;) Najwyżej wyprowadzę się na korytarz :) No dobra, dobra - wiosną na pewno już zapozna się z sekatorkiem, czas najwyższy nadać jej jakiś ładny kształt bo zaczęła strzelać teraz bardzo długimi, grubymi pędami :)

Ivanka 

Wysłany: 2016-10-30, 18:51   

Drodzy forumowicze,

Potrzebuję jakiejś rady, ponieważ drzewko przeżywa tragedię :((

Musiałam wyjechać z domu na dłuższy czas i bywam weekendami. Małe cytruski pojechały ze mną, ale duży został pod opieką domowników. Tymczasem w domu pojawił się nowy lokator - 3 miesięczny kotek, który chyba nie do końca jeszcze przeszedł trening czystości. Jak się przypadkiem okazało, oprócz swojej własnej kuwetki, korzystał sobie również z donicy i ziemi, w której rośnie mój cytrusik :(( Drzewko natychmiast zostało przesadzone, a kotek nie ma już do niego dostępu. Niestety wszystkie liście są już porażone i gałązki wykazują już oznaki zasychania. Natomiast korzonki był w dobrym stanie, wyglądały zdrowo.

Myślicie że po wymianie ziemi drzewko mimo wszystko ma szansę przeżyć? Chociaż te starsze zdrewniałe galązki? I odbić wiosną? Czy mogę coś jeszcze zrobić by zatrzymać zamieranie? ? Może doświetlać, bo zanim przyjdzie wiosna to będzie za późno? Albo podlanie czymś co zneutralizuje szkodliwe substancje po kotku?

To moje ukochane drzewko, widok jak zamiera kraje moje serducho i wyciska słone łzy :(

Odpowiedz do tematu