FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Cytrusy z pestki Marcina
Autor Wiadomość
Eugeniusz 

Wysłany: 2019-03-21, 21:39   

Witaj Marcinie.... Bardzo ciekawe doświadczenia prowadzisz. Moja prośba do Ciebie to dalsza publikacja tych pięknych prób. Samo ustalenie, kiedy siewka zakwitnie to bardzo złożony problem. Samo odliczanie węzłów to jeszcze za mało aby określić moment zakwitnięcia i wydania owoców. Bardzo mocno siedziałem kiedyś w tym zagadnieniu. Trzeba dokładnie wiedzieć z jakim genotypem mamy do czynienia. Ważne są też pełne cykle sezonowe ( tzn. pełna dojrzałość) Tutaj można było by pisać godzinami, jakie czynniki mają wpływ na dojrzałość siewki. Przede wszystkim dojrzałość odnosi się dokładnie do czynników klimatycznych panujących w naturalnych warunkach występowania danego cytrusa. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że hybryda pochodzi z kilku gatunków. Nie koniecznie występujących w jednakowym środowisku naturalnym. Teraz w grę wchodzi też różnica zupełnie innych warunków występujących w miejscu posadzenia siewki, czyli w tym przypadku w Polsce. Ilość sezonowa światła, temperatur, wody i składników pokarmowych też ma wielkie znaczenie. Z doświadczenia wiem, że obliczenie momentu zakwitnięcia danej siewki, jest po prostu niemożliwe, do dokładnego określenia.
Marcin pięknie to U Ciebie wygląda więc bardzo proszę o kontynuowanie tematu <bravo> <super>
U nas pomoc bez opłat na wyciągnięcie ręki. www.naszecytrusy.pl- to największa baza wiedzy o roślinach cytrusowych w Polsce. Wszystkie informacje czekają na Ciebie. Twoje zainteresowania szybko staną się tutaj WIELKĄ pasją./ Admin

Marcin_ 

Wysłany: 2019-03-24, 12:37   

Dzięki za komentarz Eugeniusz. Długi okres do zakwitnięcia siewek to jest jedna z większych przeszkód przy krzyżowaniu cytrusów. Czasami trzeba bardzo długo czekać.

Pora zaaktualizować temat. Jeżeli chodzi o pokazywane wcześniej hybrydy, to Reale x Trifoliata i Reale x N1tri okazały się słabe i wyleciały. Siewki skierniewickiej też nie przetrwały różnych prób i wyleciały. Z krzyżówki Pompela x Skierniewicka tylko jedna silna siewka zniosła różne próby i umiarkowany mróz.
Siewki kumkwata Nagami x Limekwat nie były zbyt wartościowe. Dobrze za to rokują siewki Nagami x Trifoliata:

Z krzyżówki Nagami x Reale dobrze rośnie jedna siewka:

To siewki fingerlimy Ricks Red. Ciekawe, kiedy zakwitną.

ORINOCO 

Wysłany: 2019-03-24, 14:22   

Fingerlim sam jestem ciekawy, bo mam parę. Szybko rosną to może i szybko zakwitną.

Marcin_ 

Wysłany: 2019-03-24, 22:50   

Z tego co czytałem, fingerlima szybko zakwita z pestki. Także jest szansa na kwiatki niedługo. :)

Eugeniusz 

Wysłany: 2019-03-26, 18:06   

Marcin jak będziesz ciął Oroblanco to zetnij dla mnie ( jeżeli oczywiście możesz) Zraz ze swojego owocującego smoka. Zaszczepię smoka na smoku i szybciej zakwitnie... :-D
U nas pomoc bez opłat na wyciągnięcie ręki. www.naszecytrusy.pl- to największa baza wiedzy o roślinach cytrusowych w Polsce. Wszystkie informacje czekają na Ciebie. Twoje zainteresowania szybko staną się tutaj WIELKĄ pasją./ Admin

Marcin_ 

Wysłany: 2019-03-27, 20:54   

Jasne, jak będę ciął to Ci wyślę. :)

Odpowiedz do tematu