FAQFAQ  SzukajSzukaj ProfilProfil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marcin_
2011-08-12, 17:26
Figa Radka
Autor Wiadomość
jozef 1952 

Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2010-01-17, 20:42   

Dziękuję.Jeżeli nie kupię to przypomnę się na wiosnę.

Radek 

Wysłany: 2010-01-17, 20:45   

jozef 1952 napisał/a:
Dziękuję.Jeżeli nie kupię to przypomnę się na wiosnę.

Ok, na razie nie ma za co dziękować. :wink:
Pozdrawiam i czekam na relację jak było na giełdzie. :wink:

jozef 1952 

Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2010-01-18, 08:40   

Byłem,zwiedziłem i nic nie kupiłem.Poza mandarynkami i kalamondynami nie było nic ciekawego.Mam przyjechać jak nie będzie mrozów.Sprzedawców obchodzi hurt.

Radek 

Wysłany: 2010-01-18, 15:46   

jozef 1952 napisał/a:
Byłem,zwiedziłem i nic nie kupiłem.Poza mandarynkami i kalamondynami nie było nic ciekawego.Mam przyjechać jak nie będzie mrozów.Sprzedawców obchodzi hurt.

Na pewno przez aurę jaka panuje na zewnątrz na giełdzie nie było niczego specjalnego. Co do Mandarynek - wiesz jaka była ich odmiana? Czy to może były Kalamondyny podpisane jako Mandarynki?

jozef 1952 

Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2010-01-18, 16:24   

Napisy - mandarynka i calamondin.Zgiełk w hali był tak duży,że szybko ją opuściłem.Zwiedziłem również dzisiaj hipermarkety , cytrusów nie było- były oliwki w cenie 53,29 PLN.Jedyną rzeczą przywiezioną z tych wypadów jest nowa Canonka z makro 1cm, z którą za chwilę się zmierzę.(kupiłem specjalnie na to forum).Poprzednim sprzętem nie wiedziałem jak wbić zdjęcia a nie chciałem posyłać z komórki(obydwie mają bluetooth).

Radek 

Wysłany: 2010-01-18, 16:41   

Uważam, że jeżeli nie ma konkretnie podanej odmiany nie warto kupować, bo nie znamy "rodowodu" cytrusa, co jest ważne, dla określenia cech odmiany... :roll:
Skoro masz nowy sprzęt i zamierzasz się z nim zmierzyć, to czekamy na fotki, bo jeszcze nie widzieliśmy Twoich cytrusów. Jeśli jak pisałeś mają dobre warunki, i masz je od kilku (kilkunastu?) lat, to powinny wyglądać jak marzenie. :wink:

radek_midura napisał/a:
Dla eksperymentu spróbuję w tym roku wysuszyć dwa owoce, bo takie sklepowe suszone figi bardzo mi smakują. :wink:

A tak przy okazji: moje suszone owoce smakują prawie jak ze sklepu, są tylko mniej słodkie. Również eksperymentalnie zamarynowałem kilka owoców. Po paru dniach otworzyłem słoik, i smakowały całkiem, całkiem, tyle że były dość wodniste.
Aktualnie figa w stanie bezlistnym przebywa na zimowisku i z utęsknieniem czeka na wiosnę... :???:

Magda_ 

Wysłany: 2010-01-18, 16:50   

Moja sąsiadka trzy lata temu posadziła dużego figowca w ogrodzie... nie było komu nosić tam i z powrotem wielkiej donicy :wink: Na zimę owija ją tylko grubo agrowłókniną. Drzewko ma się dobrze, wiosną ślicznie odbija, ale nie kwitnie i nie owocuje.
Radku, jak myślisz, czy forma zimowania może mieć na to wpływ :?:

Radek 

Wysłany: 2010-01-18, 17:02   

mafa napisał/a:
Radku, jak myślisz, czy forma zimowania może mieć na to wpływ :?:

Z pewnością każda roślina lepiej czuje się rosnąc na dworze niż w domu, oczywiście jeśli warunki odpowiadają jej wymaganiom. Myślę że fidze nie zaszkodzi lekki mrozik, zwłaszcza iż wytrzymuje ona spadki temperatury do -15°C. Są już udokumentowane próby uprawy figi w gruncie (w Polsce), oczywiście z powodzeniem. Takie rośliny są po większych przymrozkach owijane agrowłókniną, i tak sobie spokojnie czekają do wiosny.
Sam mam zamiar eksperymentalnie posadzić wiosną figę do ziemi. Ciekaw jestem tylko, czy owoce zdążą dojrzeć, bowiem w warunkach panujących w domu dojrzewały one wtedy, kiedy na dworze były pierwsze przymrozki. :wink:

Magda_ 

Wysłany: 2010-01-18, 17:05   

No tak, z dojrzewaniem owoców może być pewien problem... za krótkie lato. Ale dlaczego w ogóle nie kwitnie, co może być tego powodem :?:

Radek 

Wysłany: 2010-01-18, 17:28   

mafa napisał/a:
No tak, z dojrzewaniem owoców może być pewien problem... za krótkie lato. Ale dlaczego w ogóle nie kwitnie, co może być tego powodem :?:

Powinna "kwitnąć" bez problemu, dlatego się dziwię. A to jest roślina z nasiona, czy gdzieś kupowana? Podejrzewam, że u sianych z nasion może być problem z owocowaniem, a przynajmniej z tym pierwszym, które podobnie jak u cytrusów może nastąpić ko kilku (kilkunastu latach).
Być może też ten krzew jest odmianą figi dwupiennej, i do owocowania potrzebny jest krzew męski i żeński. Taką figą jest figa smyrneńska, która do owocowania potrzebuje figi koziej. Zapylenia dokonują małe owady - błonkówki. Inaczej jest z figą adriatycką, która ma w kwiatostanach tylko kwiaty żeńskie, a "owoce" powstają bez zapylenia i nie posiadają tzw. pestek. :wink:

Magda_ 

Wysłany: 2010-01-18, 18:07   

Ha... będę musiała przy okazji podpytać sąsiadów o rodowód drzewka, ale coś mi się wydaje, że opowiadali jak w poprzednim miejscu zamieszkania, figa stojąc w ogrzewanej szklarni kwitła i owocowała.

Adam 

Wysłany: 2010-10-11, 19:58   

Radku czy spotkałeś się z małymi białymi robakami podobnymi do miseczników?? na mojej fidze siedzą od 3 tygodni i nie wiem jak się ich pozbyć.

Magda_ 

Wysłany: 2010-10-11, 20:44   

Aaaa białe. To w poprzednim poście albo nie napisałeś, albo nie doczytałam :wink: jak białe, to wełnowce. Walczę z nimi już od miesiąca i efekt mizerny :(

Radek 

Wysłany: 2010-10-23, 16:26   

Na fidze nie miałem żadnych szkodników. Jeśli mówisz, że u Ciebie są białe, to duże prawdopodobieństwo, że to właśnie wełnowce.

Adam 

Wysłany: 2010-10-23, 17:08   

tak, jak się okazało to jednak wełnowce. W sklepie nie było preparatu Confidor ani Actelic, więc kupiłem taki który ma 60%-ową zawartość wosku. Potem sprawdzę nazwę. Podałem dawkę 2,5ml na 1l.

Odpowiedz do tematu